Każdy z nas w swoim życiu spotkał się z ukrytą przemocą, która utkwiła w nim i stała się czymś nie do zniesienia.

W Galerii Olympia trwa wystawa Pawła Łyjaka zatytułowana „Alter ego” . W swoich pracach artysta sięga do doświadczeń dzieciństwa tworząc założony i wielowątkowy autoportret artystyczny. Jest to obraz, na który składają się przedmioty, fotografie i inne – wszystko to, co było artyście konieczne do obrony przed niebezpieczeństwem, widzianym oczyma dziecka.

Jednak kluczowym motywem ekspozycji jest ukazanie walki o własną indywidualność, która w zestawieniu z przeszłością stanowi prawie terapeutyczne działanie. W swojej sztuce Paweł Łyjak sięga nie tylko do własnej biografii, ale także do życia swoich bliskich czy postaci historycznych. W całej ekspozycji przewija się motyw pozornego spokoju i bierności, które zdają się być prawdziwymi „tykającymi bombami”.

Zestawienie zwykłych przedmiotów domowych – ceraty w kratę czy męskiej piżamy w paski z postaciami takim jak Benito Mussolini czy Adolf Hitler, może być odczytane, jako tytułowe „alter ego”. Bo przecież każdy z nas w swoim życiu spotkał się z ukrytą przemocą, która utkwiła w nim i stała się czymś nie do zniesienia.

Jak mówi Bartek Jarmoliński- kurator wystawy: „ Dzieciństwo, które miało być krainą szczęścia, sielanką i oazą dobra… okazało się traumą, która jest poprzeczką do oswojenia i pokonania w dorosłym życiu? Paweł Łyjak świadomie czerpiąc ze swoich i, uzbieranych" historii, tworzy portret własny, będąc śledczym, narratorem i bohaterem dziejącej się historii. Znalazł postacie które stały się jego ,,Alter ego".

Informacje na : GALERIA OLYMPIA

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!