Z okazji 75 rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych odbyła się prezentacja eksponatów dotyczących tej formacji, ze szczególnym naciskiem na skoczków związanych z Krakowem i Małopolską.

Wszyscy Cichociemni byli ochotnikami, których podczas wojny zwano "ptaszkami".

Nazwa Cichociemni pochodzi zapewne od składanej przez nich przysięgi, zobowiązującej do bezwzględnego przestrzegania tajemnicy informacji.
Podczas swojego wykładu Artur Jachna z Muzeum Armii Krajowej przypomniał przede wszystkim rolę, jaką w organizowaniu szkolenia w Wielkiej Brytanii i przerzutów oficerów do okupowanego kraju, odegrali Jan Górski i Maciej Kalenkiewicz.

W 2013 r. do Muzeum AK trafiły pamiątki po Janie Górskim, fotografie oraz dokumenty, dotyczące jego działalności.
Wilele pamiątek po Cichociemnych znajduje się na ekspozycji stałej krakowskiego muzeum.Decyzją Sejmu RP rok 2016 został nazwany Rokiem Cichociemnych.

Informacje na MUZEUM ARMII KRAJOWEJ


Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!