(© mat.organizatora)

Zapraszamy na spotkanie wokół drugiej rocznicy wydarzeń "euromajdanu" w Kijowie. Podczas spotkania będzie miało miejsce projekcja filmu o "Dzieciach majdanu", omówienie literatury ukraińskiej o "Majdanie" oraz koncert tradycyjnych melodii.

Euromajdan to nazwa największych protestów na Ukrainie od momentu uzyskania niepodległości w 1991 roku. Rozpoczęły się one 21 listopada 2013 demonstracją przeciwko odłożeniu przez prezydenta Wiktora Janukowycza podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Ruch protestacyjny przemieniła się w rewoltę, zakończoną walkami ulicznymi z Berkutem w dn. 18–20 lutego 2014 oraz wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. Przez samych Ukraińców i światowe media wydarzenia te, nazywane zostały Euromajdanem.

W programie spotkania będzie :
1. Projekcja filmu "Dzieci Majdanu"(2015) realizacja Bożydar Pająk,
"Dzieci Majdanu" realizacja Bożydar Pająk, film dokumentalny poświęcony ukraińskim dzieciom, których rodzice zginęli w czasie kijowskiego Majdanu lub podczas walk z prorosyjskimi separatystami w strefie ATO. Dziś dzieci te, dzięki inicjatywie Aleksandry Zapolskiej i innym ludziom dobrej woli, mogą w ramach rehabilitacji odwiedzić Polskę by nabrać sił i zapomnieć o złych chwilach, a jednocześnie z nadzieją popatrzeć w przyszłość Ukrainy.
2. Wydarzenia „Majdanu” w literaturze ukraińskiej m.in : Oksana Zabużko, Wasyl Słapczuk, Serhij Żadan, Anastazja Dmytruk – dr Aleksandra Łagowska
3. koncert fortepianowy utworów Siergieja Bortkiewicza oraz tradycyjnych melodii ukraińskich – Paweł Albiński

Informacje na FACEBOOK

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!