W >Illuminations in my window< najważniejsza jest precyzyjna jakość wykonania, której najbardziej widoczny punkt stanowi przecinanie się prostych. Metaforycznie można to nazwać promieniami światła tkającymi materiał o op-artowej fakturze.

Od 11 stycznia w krakowskiej Galerii Głównej centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY można obejrzeć wystawę 32 prac graficznych autorstwa Marcina OKI Oczkowskiego. Obrazy zebrane pod wspólnym tytułem Illuminations in my window 05.11.2012 to wędrówka przez świat barw i ich struktury od zimnych błękitów po intensywne czerwienie. Oczkowski w swoich pracach wpisuje się nurt tzw. obrazów malowanych światłem nasyconych wielością kolorów, których odcienie są wytworem czy nawet konsekwencją jego fizycznych właściwości. Marcin Oczkowski jest artystą -plastykiem tworzącym sztukę za pomocą wielkoformatowego druku cyfrowego. Grafiki wchodzące w skład ekspozycji, pokazują, że wirtualna rzeczywistość nie jest już tylko i wyłącznie narzędziem pracy i przestrzenią utylitarną, ale coraz częściej nadaje się jej wymiar czysto artystyczny.
W Illumination… w warstwie wizualnej najważniejszym dla widza jest przede wszystkim niezwykle precyzyjna jakość wykonania, której najbardziej widoczny punkt stanowi przecinanie się prostych linii. Metaforycznie można to nazwać promieniami lśnienia tkającymi materiał o op-artowej fakturze. Sam artysta tak charakteryzuje swoją koncepcję twórczą: Prezentowane grafiki to abstrakcyjny komentarz wobec najbliższej mi cząstki dnia, chwili, odbicia w szybie, momentu rysującego się na horyzoncie i zachodzącego słońca, ale przede wszystkim relacji człowieka z rzeczywistością pozamaterialną, pozazmysłową, transcendentną.
Ze zgromadzonych na wystawie przedstawień - w swej istocie abstrakcyjnych-nie wyczytamy nic explicite, bo i ich forma oraz treść nie mają, myślę -żadnych jednoznacznych przesłań. Czegoś, co jest symboliczne i od razu może być odczytane. Sztuka ta, jest rodzajem soczewki skupiającej pozytywną energię, jaka ogarnia widza poprzez wspomniany blask, ale też właściwe mu ciepło.
A może nawet uduchowienie?

Wystawa potrwa do końca stycznia.
Informacje na CSW SOLVAY

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!