Młodzi aktorzy z Grupy Off-Krakow przedstawią po raz pierwszy, w formie spektaklu czytanego, komedię Pawła Zapendowskiego „Jak z Almodovara”, nagrodzoną na Festiwalu Komedii X Talia.

Młodzi aktorzy z Grupy Off-Krakow przedstawią po raz pierwszy, w formie spektaklu czytanego, komedię Pawła Zapendowskiego „Jak z Almodovara”, nagrodzoną na Festiwalu Komedii X Talia. Pasja, talent, poświęcenie, doświadczenie sceniczne i miłość do teatru - to atuty Off-Krakow.

Paweł Zapendowski wraca w komedii do swojego ulubionego europejskiego reżysera Pedro Almodóvara. Naśladując jego styl i bawiąc się nim, odpowiada na oczekiwanie widowni: stworzenia na scenie unikalnej atmosfery wyjętej z kultowych filmów i śledzenia zwyczajnie-niezwyczajnych historii ludzi „z sąsiedztwa”. Jest to „Almodovar nad Wisłą” - odnaleziony w prowincjonalnej, obciachowej Polsce klasy „B” oraz w stolicy, atakowanej na co dzień przez „słoiki”, drogiej, szykownej, zakochanej w sobie i uważającej się za pępek świata.
Artyści z Off-Krakow w stylizacji i makijażu Szkoły „Artystyczna Alternatywa” świadomie balansują na granicy dobrego smaku - jakby chcieli z pop-kulturalnego Kiczu zdzierać kolejne maski i warstwy, by dotrzeć do ukrytej treści godnej autentycznego uczucia. O czym opowiada komedia? „Amodovar” Zapendowskiego jest o tym, jak można dać się „udupić”, zamknąć w życiu jakiego się z całego serca nienawidzi i tkwić w nim przez lata, jak martwe zombi. Aby wyrwać się z tej niewoli, musiałoby się coś stać, co przerasta wyobrażenie. Desperacko wyjść z siebie i wymyślić „numer” albo trafić na nieprawdopodobny uśmiech losu.
Bożenka (Anna Dzierża) tkwiła właśnie przez lata w takim „udupieniu”, uwięziona przez egoistycznego Gola (Grzegorz Kliś), zapędzona do kuchni i dziecka. Jej otoczenie, przyjaciółki i rodzina, cała wręcz Ojczyzna, były za tym, aby Bożenka cierpliwie znosiła narzuconą rolę, bo przecież wszystko jest OK, a jeśli coś jej się nie podoba, to sama jest temu winna. Bożence udaje się uwolnić, gdyż znajduje w sobie siłę. Wyjeżdża do stolicy i odtąd jej życie przypomina swobodny lot, szybowanie w górę na sam szczyt. Wydarzenia wydają się tak nierealne, jak marzenie przed zaśnięciem. To do niej teraz przychodzą „udupieni”, a ona szuka równowagi, naśladuje najgorsze wzory zmałpowane z ulicy i próbuje smaku szczęścia. Aby na końcu, znajdując się w ekstremalnej sytuacji, tuż nad przepaścią, wyciągnąć dłoń po zapomnianą miłość.
Oglądamy świat dobrze znany, wykreowany z przerysowaniem i przesadą, jak w obrazach hiszpańskiego mistrza. W każdej scenie „Jak z Almodovara” ktoś występuje przeciw komuś. Bożenka zostaje bohaterką naszej współczesności. Przez jej Salon - dedykowany kobiecej dominacji i w ogóle „przemocy na co dzień” - przewijają się ulegli i dominujący, rządzeni i rządzący, zawodowcy i amatorzy - w poszukiwaniu własnego Stylu i... spełnienia.
W rolach głównych występują: Anna Dzierża, do niedawna aktorka Teatru MIST i Grzegorz Kliś z Grupy Rafała Kmity.

Grupa Off-Krakow: Anna Dzierża, Grzegorz Kliś, Justyna Kowalska, Karolina Lisik, Kaśka Niemiec, Karolina Suchoń, Aneta Stachyra, Ewa Trzewicarz, Wojciech Gałziński, Edward Gorzkowicz, Filip Jurkowski, Paweł Tworek, Marek Wolny.
Stylizacja: Szkoła Stylizacji i Wizażu „Artystyczna Alternatywa”.
Reżyseria: Paweł Bitka Zapendowski.

Pierwszy pokaz - spektakl czytany.
23 października 2013, godz. 19.00.
Teatr Grtoeska, Scena dla Dorosłych, ul. Skarbowa 2 , Kraków

Informacje na FACEBOOK

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!