Honorowe wyróżnienie "Tygodnika Powszechnego" w tym roku otrzymali: Anna Dymna i prof. Leszek Kołakowski. Medale są przyznawane od 1993 r. tym, którzy "zmagają się ze złem i uparcie budują dobro w życiu społecznym".

Wręczenie nagrody poprzedza zebranie kapituły, którą tworzą: Józefa Hennelowa, ks. Adam Boniecki, Tomasz Fiałkowski, Krzysztof Kozłowski, Henryk Woźniakowski. Członkami kapituły w poprzednich latach byli: ks. Józef Tischner, Jerzy Turowicz, Jan Józef Szczepański, Tadeusz Żychiewicz. Wśród dotychczas wyróżnionych znajdują się m.in. Janina Ochojska, Jacek Kuroń, Marek Edelman, Vaclav Havel, bp Tadeusz Pieronek, Norman Davies.


Tegoroczna uroczystość wręczenia medali odbyła się w auli Collegium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Swoją obecnością uświetnili ją dotychczasowi laureci oraz kard. Franciszek Macharski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, rektor UJ prof. Karol Musioł, aktorzy scen krakowskich. Ceremonię wręczenia poprowadzili Hanna Smoktunowicz i Piotr Mucharski.


W słowie wstępnym redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", ks. Adam Boniecki, przybliżył zgromadzonym historię tytułu i obecny kształt gazety. Przedstawił najnowsze przedsięwzięcia redakcyjne oraz wyraził radość z otrzymanych przez redakcję nagród i wyróżnień.


Do wstępnego przedstawienia laureatów wykorzystano fragmenty filmów, które zostały uzupełnione przez laudację autorstwa Józefy Hennelowej i ks. Bonieckiego. Medale wykonane przez krakowskiego rzeźbiarza Macieja Zychowicza wręczyli przedstawiciele redakcji i i Fundacji " Tygodnika Powszechnego".


W wystąpieniach laureatów górę brały podziękowania dla osób, bez których nie zostaliby nagrodzeni. Anna Dymna podziękowała wszystkim, którzy przygotowywali ją do zawodu aktora, kierowali jej karierą i pokazywali właściwe drogi. Podkreśliła, że to wyróżnienie jest nagrodą dla niej i dla ludzi niepełnosprawnych, których otacza opieką.


Leszek Kołakowski nie krył zdziwienia, że to on dostąpił zaszczytu wyróżnienia. Przyznał także, że znał panią Dymną, ale nigdy nie przypuszczał, że pracuje z osobami niepełnosprawnymi. Zapewnił, że teraz już nie zapomni. Przytoczył także anegdotę o ikonie św. Jerzego, którą posiada. Stwierdził, że smok, z którym walczy św. Jerzy, wcale nie wygląda groźnie i może on też by tak potrafił...


Dzisiejszą uroczystość uświetnił koncert Kevina Kennera i Piazzoforte. Pianista wraz z grupą artystów grających na instrumentach smyczkowych wykonali m. in. Koncert fortepianowy d-moll BMV 1052 Jana Sebastiana Bacha.


Wkrótce galeria z koncertu!

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!