Kraków. Odmiany pośrednie w Galerii Zderzak

Zadziwiające, niezbyt prawdopodobne wizerunki zwierząt to niejako manifest, mocne nawiązanie do kreacyjnej roli sztuki.

Wystawa Cyryla Polaczka „Odmiany pośrednie” swoim tytułem nawiązuje do teorii Karola Darwina o powstaniu gatunków. Naukowiec udowadnia w niej m.in. że musiały istnieć niezliczone odmiany pośrednie, łączące jak najściślej wszystkie gatunki danej grupy, niejako ogniwa pośrednie.
W tym też duchu podąża w swej pracy twórczej Cyryl Polaczek, który zabiera widza w fantastyczna podróż po rewirach biologicznych zagadnień, ale z malarską subtelnością.

W ciemnych, stylizowanych na naskalne rysunki płótnach artysta pokazuje swoje wizje malarskie inspirowane ewolucyjnymi teoriami. Zadziwiające, niezbyt prawdopodobne wizerunki zwierząt i roślin to niejako manifest, mocne nawiązanie do kreacyjnej roli sztuki.
Tego, czego nie wyjaśnią teorie czy naukowcy można zawsze „zastąpić” sztuką jej nadnaturalna zdolnością do tworzenia świata alternatywnego lub takiego, który jest właśnie „brakującym ogniwem”. Jak mówi autor wystawy:

„Cytat z Darwina odnosi się do pojęcia form przejściowych, tzw. brakującego ogniwa, tych stworów, ryb, którym wyrosły kończyny i wypełzły na brzeg, ale ja czytam też ten cytat jakby dotyczył historii sztuki, albo i mojego malarstwa”

Wystawa potrwa do 30 czerwca.
Informacja na ZDERZAK

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.