Instrumentalna mantra w parze z tekstami Ryszarda Krynickiego stworzy niepowtarzalną formę, by wspólnie wzbudzić emocje. Jeden z najważniejszych twórców współczesnej polskiej poezji w towarzystwie zespołu Rdzeń2 odczyta swoje wiersze.

Podgórska Jesień Kulturalna to tradycyjnie największe wydarzenie w kalendarzu imprez przygotowywanych przez Dom Kultury Podgórze. Tegoroczny festiwal rozpoczyna obchody stulecia połączenia Podgórza oraz Krakowa, które miało miejsce w lipcu 1915 roku.
W ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 18 września o godzinie 18.00 w sali widowiskowej Domu Kultury Podgórze będzie miał miejsce innowacyjny projekt autorstwa Ryszarda Krynickiego i Piotra Lutyńskiego - "Wiersze, do których jestem najbardziej przywiązany...". Inspiracją do powstania tej niezwykłej formy był zachwyt nad wyjątkową poezją i osobą Ryszarda Krynickiego. Wybór artystów jest nieprzypadkowy - obaj od lat są związani twórczo i zawodowo z Podgórzem.
Ryszard Krynicki - poeta, tłumacz, wydawca, jeden z najważniejszych twórców współczesnej polskiej poezji. Urodził się w roku 1943 w Sankt Valentin. Zaliczany jest do poetów Nowej Fali.
Członek opozycji, związany z działalnością podziemną. Wspólnie z Krystyną Krynicką prowadzi Wydawnictwo a5, publikujące przede wszystkim współczesną polską poezję, do autorów wydawnictwa należą m.in.Wisława Szymborska, Julia Hartwig, Zbigniew Herbert, Stanisław Barańczak, Adam Zagajewski".Debiutował wierszami posługującymi się obfitością środków. Ukazywały one świat wrogi, postrzegany jako zagrożenie, rzeczywistość koszmaru, chaosu, pustki, nicości. Ważnym elementem poezji Krynickiego było wtedy jej skoncentrowanie na języku, obserwacja fałszerstw, jakich w jego obrębie dokonuje totalitarna ideologia. Celem - wyzwolenie się z zakłamanej nowomowy.
Z czasem twórczość autora "Organizmu zbiorowego" zaczęła ulegać spektakularnym przemianom. Miejsce gęstych, barokowych poematów zajęły ascetyczne, kilkuwierszowe formy.
Jest laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody Polskiego PEN Clubu. W 2008 roku został laureatem Nagrody "Kamień", przyznawanej podczas Lubelskiego Festiwalu "Miasto Poezji". 5 października 2005, podczas uroczystości w krakowskim magistracie został uhonorowany przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Autor przekładów z języka niemieckiego. Większość życia spędził w Poznaniu, obecnie mieszka w Krakowie, działalność zawodową i artystyczną związał z Podgórzem.

Piotr Lutyński - urodził się 18 listopada 1962 roku w Tychach. W latach 1983-1990 studiował na Wydziale Pedagogiczno-Plastycznym Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dyplom z grafiki obronił w pracowni prof. Eugeniusza Delekty w 1990 roku. Należy do formacji muzycznej Rdzeń. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Jego twórczości nie da się jednoznacznie sklasyfikować. Według niego artysta jest przekaźnikiem mocy zawartej w sztuce i uwalniającej się w procesie twórczym. W pracach i projektach, które realizuje kładzie nacisk na łączenie ze sobą różnych rodzajów sztuki, a także na interakcje ze strony odbiorcy jak i na ciągły proces tworzenia zachodzący właśnie podczas kontaktu z publicznością.
Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, rysunkiem, wykonuje obiekty, instalacje, akcje, performance, koncerty muzyczne. Uczestnik i realizator wielu wystaw w kraju i za granicą.
Charakterystyczne dla jego twórczości są elementy geometryczne utrzymane w żółto-czarnej kolorystyce. Splata ze sobą sztukę abstrakcyjną z naturą.
Jednym z ostatnich projektów artystycznych Piotra Lutyńskiego jest jeżdżący autobus - Ruchoma Galeria. W grudniu 2007 wyruszył ulicami Starego Miasta i Kazimierza w Krakowie w ramach obchodów 15-lecia zespołu Świetliki, zaś rok później ArtBus Lutyńskiego podczas Podgórskich Dni Otwartych Drzwi przekształcił się w ruchomą rzeźbę pełną muzykujących przyjaciół artysty. Przez trzy dni, artysta poruszał się po mieście autobusem, pełniącym funkcję pracowni, salonu i biblioteki.
Tę twórczość cechuje ‘bioróżnorodność bohaterów’ – pisze krytyka. Bo Piotr Lutyński zaprasza do swoich projektów przyjaciół, znajomych, zwierzęta, w szczególności ptaki, oraz publiczność. Celebruje otwartość, nieoczywistą dla sztuki współczesnej. Artysta nawiązuje w sposób czytelny do tradycji dadaizmu, dzięki któremu sztuka przestała być elitarna, zyskała funkcję komunikatu, umożliwiła porozumiewanie się z drugim człowiekiem za pomocą indywidualnej ekspresji, przestając pokazywać ludziom to, czego o świecie nie wiedzą.
Rdzeń2 w składzie:
Projekt - Piotr Lutyński
Muzyka:
Rafał Kukiełko - bass
Piotr Lutyński - skrzypce, gwizdanie
Grzegorz Kossowski - gitara
Kacper Ivo Matuszewski - perkusja
Leszek Hefi Wiśniowski - sax, flet

Więcej informacji o spotkaniu oraz Podgórskiej Jesieni Kulturalnej na stronie www.dkpodgorze.krakow.pl


Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!