Wystawa stanowi umiejętną transformację twórczą europejskiego spojrzenia na sztukę w kierunku „azjatyckiego pazura”.

W Galerii Hotelu andel’s Kraków trwa wystawa Rzeczy dla Słońca pary artystów Alicji Łukasiak i Grzegorza Drozda.

Ekspozycja stanowi rezultat nomadycznego projektu artystycznego realizowanego od 2010 roku na terenie Azji Południowo-Wschodniej.
Artyści przemierzyli kontynent w celu zmierzenia się z kulturą nie tylko egzotyczną,
ale przede wszystkim naszą, europejską. Takie niejako „spojrzenie z dystansu” stało się inspiracją do poszukiwania synkretycznych form wyrazu twórczego.
Bezpośrednie doświadczenie Azji to nie tylko wiedza i inspiracja będące wynikiem kontaktu ze społecznościami zamieszkującymi odległe wyspy.

To także umiejętna transformacja twórcza europejskiego spojrzenia na sztukę w kierunku „azjatyckiego pazura”,
co w dobie globalnych zrównań kulturowych powoduje przetrwanie tradycyjnych model egzystencji.
W obrazach dominuje mocna kolorystyka oraz motyw lazurowego oceanu - tak charakterystycznego krajobrazu, który działa na wyobraźnię europejczyka.

Grzegorz Drozd (ur. 1970) – mieszka w Warszawie oraz w Azji Południowo-Wschodniej.
W latach 1992-1995 studiował na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Ukończył Wydział Malarstwa i Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2007.
Brał udział w kilku rezydencjach artystycznych, kilkukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ostatnim czasie można było zobaczyć jego indywidualne wystawy, „Zmory”, w CSW Zamek Ujazdowski oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą –
w krakowskim MOCAKu, Znakach Czasu w Toruniu, Waterside Contemporary w Londynie, BACC w Bangkoku, Art Biennale w Yogyakarcie czy Gare Sauveur we francuskim Lille.
Od 2003 współtworzy z Alicją Łukasiak projekt Zmiana Organizacji Ruchu (ZOR).

Alicja Łukasiak (ur.1975) mieszka w Warszawie oraz w Azji Południowo-Wschodniej. Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. W 2000 uzyskała dyplom
z wyróżnieniem w pracowni litografii prof. Piotra Lecha. Stypendystka Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Wyszehradzkiej. Od 2003 współtworzy wraz
z Grzegorzem Drozdem projekt Zmiana Organizacji Ruchu (ZOR) Brała udział w licznych wystawach w kraju i za granicą: Miejsce Projektów Zachęty, Centrum Rzeźby Polskiej,
Art Biennale w Yogyakarcie.

Informacje na FACEBOOK

Wystawa potrwa do 28 kwietnia.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!