Celem inicjatywy Kraków -Wrocław Konfrontacje II Grafika jest forma obserwacji tego, co do sztuki grafiki wnoszą czasy współczesne. A także próba odpowiedzi na pytanie : Jak wyglądać będzie dalsza droga grafiki ?

W Galerii Krypta u Pijarów można podziwiać prace krakowskich i wrocławskich grafików, które biorą udział w trzech wystawach w ramach inicjatywy Kraków-Wrocław. Konfrontacje II Grafika. Krakowska wystawa jest trzecim - po Wrocławiu i Brzegu -przystankiem na trasie konfrontacji. W ramach wydarzeń artyści, prócz eksponowania swoich dzieł, starają się poprzez ich oddziaływanie na odbiorcę zabrać głos w dyskusjach o sztuce.
Każdy artysta prezentuje odmienną technologię graficzną. Na wystawie możemy podziwiać techniki tradycyjne oraz druk cyfrowy.
Prace zaprezentowane w Krypcie u Pijarów ujmuje we wspólne ramy jeden element -tematyka egzystencjalna. Bowiem w skład wystawy wchodzą obrazy, w których istotną rolę odgrywają filozoficzne akcenty, alegorie, a także pewien rodzaj "znaku czasów" jakim są ikony popkultury.
W warstwie artystycznej natomiast wyodrębnia się mocna barwa oraz precyzyjny światłocień. Jest tu abstrakcja i figura, a co najważniejsze jest przestrzeń. Owa przestrzeń postrzegana może być jako płaszczyzna osobistych rozważań odbiorcy lub jako sfera zainteresowań i możliwości grafiki jako sztuki dziś.
Jest nią myślę, nie tylko rola dekoracyjna czy estetyczna, ale przede wszystkim określenie wkładu sztuk graficznych do dyskusji o terytoriach, które tradycyjnie sztuka komentuje lub którymi się inspiruje. Jak mówi Marcin Cziomer - kurator wystawy : Nie ma w tej materii obowiązujących kanonów i jedynie słusznych rozwiązań. Gdybym zatem miał określić jednym słowem tę wystawę, nazwałbym ja różnorodnością.
Wystawa nie ma także być formą deklaracji dotyczącej grafiki i jej miejsca w postmodernistycnzym świecie. Jak twierdzi Marcin Cziomer : skazane na fiasko jest podejmowanie nieudolnych prób zaszufladkowania grafików pod tym kątem. Pozostaje pozostawić to bez odpowiedzi i oddać się czystej przyjemności obcowania z grafiką.

Wystawa potrwa do 9 maja.
Informacja na
http://www.triennial.cracow.pl/

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!