Wystawa kresowa w Uniwersytecie Papieskim w Krakowie Wystawa kresowa w Uniwersytecie Papieskim w Krakowie

Wystawa kresowa w Uniwersytecie Papieskim w Krakowie (© R. Janica)

Od grudnia w budynku Uniwersytetu Jana Pawła II przy ul. Kanoniczej 9 można oglądać wystawę naukową o polskich kościołach katolickich w latach 1945- 1990 na Kresach Południowo- Wschodnich.

Wystawa naukowa archiwalnych zdjęć, pt.: "Między zagładą a przetrwaniem" wystawiona w budynku Uniwersytetu Jana Pawła II jest znakiem i dowodem na zatrważający stan zabytków kultury polskiej na dawnych Ziemiach II Rzeczypospolitej.

Kuratorami i mecenasami wystawy jest Ks. prof. dr hab. Józef Wołczański oraz doktorant Radosław Janica.

Zdjęcia wystawy: "Między zagładą a przetrwaniem" są papierem lakmusowym aktualnego i przygnębiającego stanu rzeczy, który woła do ludzkich sumień. Być może wzbudzi większą empatię i zainteresowanie sprawą niszczejących polskich zabytków w archidiecezji lwowskiej. W 1939 roku do Kościoła rzymskokatolickiego na tych terenach należało blisko milion sto tysięcy wiernych. W dwudziestu ośmiu dekanatach i 416 parafiach służyło 805 kapłanów. Spośród 74 parafii diecezji przemyskiej znajdujących się po 1945 roku na obszarze Ukrainy Zachodniej, przez cały okres sowiecki do 1991 r. przetrwało zaledwie cztery. Były to: Dobromil, Mościska, Nowe Miasto, Sambor. Z kolei liczba przeszło 400 parafii archidiecezji lwowskiej funkcjonujących do 1939 r., spadła w okresie władzy sowieckiej do siedmiu: Lwów- Bazylika Metropolitalna , Lwów- parafia p.w. św. Antoniego, Hałuszczyńce, Borszczów, Stryj, Szczerzec, Złoczów (1984r.)

Wystawa potrwa do końca lutego 2014 roku.
Później będzie wystawiona w innych krakowskich miejscach, a następnie wyrusza na tournee na Dolny Śląsk.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!