Malarstwo Pauliny Karpowicz to migawki, które stanowią pretekst do odczuwania głębi ukrytej – w ciemności, w nikłym świetle latarni, w nocnej iluminacji witryn, w złym śnie lub mijających się nocnych pociągach.

W Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY trwa wystawa obrazów Pauliny Karpowicz. Ekspozycja nosi tytuł „Za późno, za daleko”. Przedstawione w Galerii Solvay prace artystki cechuje niezmierna emocjonalność. Objawia się to tym, że choć wystawa jest statyczna w warstwie postrzegania, to bardzo dynamiczna w warstwie przekazu.

Oto naszym oczom ukazują się zupełnie zwykłe, wręcz pospolite obrazy i migawki, które stanowią tylko pretekst
do odczuwania głębi spraw ukrytych – w ciemności, w nikłym świetle latarni, w pracy strażaków, w nocnej iluminacji witryn, w złym snie, mijających się nocnych pociągach czy złowieszczych chmurach.

Ten, bardzo realistyczny świat nokturnowych opowieści, wnika w umysł i tworzy swoisty spektakl w wyobraźni widza.
Owe nocne, kameralne sceny nie są jedynie pretekstem do artystycznych rozważań. Stanowią niejako natchnienie do tworzenia – kolejnych obrazów, znaczeń, metafor, dźwięków. Roztaczają aurę niesamowitości, niepokoju, choć nie jest atmosfera znana z horrorów. Raczej jest to romantyczny sznyt przełamany współczesnym melancholijny zadumaniem.

W warstwie kolorystycznej dominuje czerń. Bezapelacyjnie narzuca swoją energię, która jednakże doskonale współgra z rozświetlającymi ją elementami mocnych czy pastelowych barw jasnych, choć zimnych. Patrząc na malarstwo Pauliny Karpowicz możemy poczuć się jak na wieczornym spacerze lub podczas "wędrówki wyobraźni" w czasie czytania dobrej książki.

Wystawa potrwa do 24 lutego.
Informacje na SOLVAY


Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!