Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: zaduma i radosny patriotyzm w Święto Niepodległości

Maria Majcher
Maria Majcher
Lekcja Śpiewania
Lekcja Śpiewania Maria Majcher
Czy radosny patriotyzm jest możliwy? Oczywiście, że tak, ale pod warunkiem zachowania szacunku i pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny.

Przykładem udowadniającym powyższe stwierdzenie są krakowskie obchody Święta Niepodległości, które od wielu lat przebiegają zarówno w atmosferze powagi, jak i radości.

Z biegiem czasu krakowianie nauczyli się cieszyć tym świętem. Uroczystościom, wyrażającym hołd dla tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę, towarzyszy również radość z tego, że po 123 latach niewoli tę niepodległość udało nam się odzyskać.

Każdego roku obchody Święta Niepodległości rozpoczyna msza św. w Katedrze na Wawelu, po której następuje złożenie wieńców pod Krzyżem Katyńskim obok kościoła św. Idziego. Następnie pochód patriotyczny z udziałem kawalerii podąża z Wawelu przez Rynek na plac Matejki, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbywają się główne uroczystości.

11 listopada krakowskie ulice przybierają odświętny wystrój, mieniąc się dekoracjami w barwach narodowych, a wieczorem kładka Bernatka zostaje oświetlona bielą i czerwienią.

W godzinach południowych jeździ wokół Plant "Tramwaj Patriotyczny", w którym młodzież śpiewa patriotyczne piosenki, a w centrum Krakowa rozdawane są chorągiewki i okolicznościowe śpiewniki.

Od 10 już lat obchody kończą się Lekcją Śpiewania pod stałym tytułem "Radosna Niepodległości". Twórcami pomysłu koncertów z udziałem śpiewającej publiczności są Waldemar Domański (dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki) i Kazimierz Madej (dyrektor kabaretu Loch Camelot). Obaj prowadzą je z wrodzoną sobie lekkością, mieszając nastrój zadumy nad polską historią z wesołym nastrojem wielu żołnierskich piosenek.

Wykonywany repertuar (uczestnicy dostają darmowe śpiewniki, a teksty piosenek wyświetlane są dodatkowo na telebimie) obejmuje przykładowo takie utwory jak "Hej, hej, ułani", "Jak to na wojence ładnie", "Warszawskie dzieci", "Warczą karabiny", "Czerwone maki na Monte Cassino", "My Pierwsza Brygada".

Za każdym razem lekcje dostarczają wielu patriotycznych wzruszeń. Emanują jednak także radosnym patriotyzmem zgromadzonych uczestników, którzy z uśmiechem na twarzy wyśpiewują nasze narodowe piosenki. Autorzy lekcji postanowili udowodnić, że patriotyzm może mieć również radosne oblicze, że można wyrażać swoją miłość do Ojczyzny w sposób pogodny. Tłumy ludzi na krakowskim Rynku (niektórzy przyjeżdżają z odległych miejsc Polski) świadczą, że to się udało.

Śpiewanie jednoczy, a w tym przypadku daje poczucie narodowej więzi ponad wszelkimi podziałami. Publiczność swoje poglądy polityczne zostawia w domu. Tutaj liczy się wspólne przeżywanie tego patriotycznego święta i wspaniała atmosfera wzajemnej życzliwości, o którą dbają prowadzący spotkanie. Lekcje Śpiewania są w pewnym sensie wzorcem wspólnego, radosnego świętowania i stają się równocześnie lekcjami pogodnego patriotyzmu odnoszącego się z szacunkiem do własnej historii.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto