Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowskie 17. Targi Książki

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Pani Grażyna Grabowska Prezes Firmy Targi w Krakowie otwiera 17 Targi Książki.
Pani Grażyna Grabowska Prezes Firmy Targi w Krakowie otwiera 17 Targi Książki. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków
W dniach 24 - 27 października w starej hali przy ul. Centralnej w Krakowie odbyły się 17. Targi Książki. O tym, że jednak książka to ważne medium niech świadczy fakt, że w dniu otwarcia na targach pojawiły się tłumy.

Październik od siedemnastu lat jest świętem książki w Krakowie i Małopolsce. Wg danych, w tym roku przekroczono liczbę 40 tys. odwiedzających.

Patronami honorowymi byli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i Arcybiskup Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz (nad salonem Małe ojczyzny – Kaszuby i Gdańsk).

Patronat nad Salonem Małe Ojczyzny Kaszuby i Gdańsk objęli: Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Prezes Instytutu Kaszubskiego prof. Józef Borzyszkowski i Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki.

Wieczorem w pierwszym dniu targów, 24 października odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń - rozstrzygnięcie konkursu im. Jana Długosza 2013, który wygrał prof. Jerzy Holzer za książkę "Europa Zimnej Wojny". Uroczystość odbyła się w 120-letnim Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

W ramach targów przygotowano salony: Wystawców Szkół Wyższych, Wydawców katolickich, Nowych mediów, Salon książki przyrodniczej, Małe ojczyzny – Kaszuby i Gdańsk.

W spotkaniach z czytelnikami brało udział prawie stu autorów, między innymi z polski i zagranicy: prof. Jerzy Bralczyk, Jonathan Carroll, Maria Czubaszek, Anna Dymna, Janusz Głowacki, Małgorzata Gutowska - Adamczyk, Julia Hartwig, Michał Heller, Tomasz Jastrun, Marek Krajewski, Ryszard Krynicki, Jolanta Kwaśniewska, Edward Lutczyn, Dorota Masłowska, Beata Pawlikowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Wanda Półtawska, ks. bp Grzegorz Ryś, Izabela Sowa, Szczepan Twardoch, Maxime Chattam.

Kolejny raz należy podziękować i pochylić czoło przed Zarządem i Prezesem Panią Grażyną Grabowską z firmy Targi w Krakowie oraz panią Katarzyną Popieluch - Kmiecik, komisarzem 17. Targów Książki. Oczywiści duże brawa dla władzy Centralnej RP jak też samorządowej Małopolski i Krakowa na wsparcie nie tylko moralne tej słusznej sprawy.

Polacy nie gęsi i dalej swoją literaturę oraz twórców jej mają, którzy mimo rożnych trudności dalej piszą.

W 2014 roku na krakowskim Osiedlu Na Kozłówce, swoje 40 lecie obchodzić będzie księgarnia, która mimo różnych zmian dalej działa. Jej twórca, współ założyciel, pierwszy kierownik jeszcze żyje i jest obecnie bezdomnym. Natomiast nowy właściciel i Sp. Mieszkaniowa Na Kozłówce oraz Rada XII Dzielnicy w Krakowie jak na razie tym tematem się nie interesują. Wymieniona księgarnią w tamtym okresie była zaledwie drugą taką placówką na terenie byłej dzielnicy Kraków - Podgórze.

W poprzednim okresie politycznym i gospodarczym takich osiedlowych było kilkanaście. Natomiast likwidacja PP Dom Książki i zmiany gospodarcze po 1989 roku doprowadziły do ich upadku - a szkoda.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto