Urząd Miasta Krakowa, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Firma Targi w Krakowie Ltd przedstawiły trzy najważniejsze inwestycje o charakterze kulturalno - sportowo - wystawienniczej, których zakończenie ma nastąpić już w 2014 roku.

Najważniejsza inwestycja o charakterze prezentacyjno - targowym to budowa nowej siedziby i hali targowej,której powierzchnia będzie wynosić prawie 10 tyś, m2 o nazwie EXPO - Kraków czyli Firmy Targi w Krakowie. Prawie milionowe Miasto Kraków nie posiadało do tej pory prawdziwej hali wystawienniczej.

Pani Katarzyna Marciszyn z wymienionej firmy przedstawiła na specjalnej konferencji podczas ITM perspektywy oraz możliwości nowej Hali Targowej po przez wskazanie jakie to będzie ważne wydarzenie w organizacji,targów krajowych i międzynarodowych na terenie Krakowa.

Nowe obiekty wraz z infrastrukturą będzie posiadał powierzchnie 13 tyś. metrów kwadratowych. Sam budynek to dwie hale 5 i 4 tyś. m2 o wysokości każda 12 m, ponadto 12 klimatyzowanych modułów sal konferencyjnych, zaplecze gastronomiczne i biurowe. 700 miejsc parkingowych. Specjalne zaplecze przystosowane do wyładunków ekspozycji wystawienniczych. Hale przystosowane do ekspozycji sprzętu ciężkiego i wielkogabarytowego.

Dogodny dojazd z uwagi, że posiadać będzie dogodne połączenie drogowe od strony węzła Matecznego, a od strony Nowej Huty po przez węzeł Czyżyński do najbliższej stacji Kolejowe Kraków Główny i dalej na lotnisko w Balicach. Nowa placówka będzie się mieścić przy ul. Centralnej w Krakowie.

Planowane otwarcie hali jest w pierwszej połowie 2014 roku i już w tym samym roku mają się tam odbywać imprezy targowe oraz konferencje oraz koncerty, konferencje.

Kolejna ważna dla Krakowa Inwestycja do budowany Kompleks Kongresowy w Krakowie przy Rondzie Grunwaldzkim nie opodal Wawelu. Operatorem tego obiektu będzie Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Planowany przez Gminę Kraków całkowity koszt obiektu to: 357 539 043,63 zł.
Natomiast kwot dofinansowania zewnętrznego wyniesie: 82 930 000,00 zł
Planowany okres realizacji inwestycji: 01.06.2007 r. - 14.11.2014 r.

Stan obecny realizacji budowy mimo, że obiekt powstaje na trudnym terenie nie opodal rzeki Wisły, nie napotyka większych trudności oraz jest realizowany w terminie. Budowa jest bardzo zaawansowana co przejeżdżając przez Rondo Grunwaldzkie można zauważyć oraz wyszła z robót przyziemnych i są betonowane poszczególne elementy sal jak też pozostałej infrastruktury.

Po oddaniu obiektu, które zaplanowane jest na drugie półrocze 2014 roku będzie posiadało: 21 tyś. m2 powierzchni, trzy sale: audytoryjna 2.100 miejsc na widowni, teatralna 600 miejsc, kameralna 300 miejsc. Liczne mniejsze sale konferencyjne oraz 32 sale spotkań dla 6 - 30 osób. Kolejnym ważnym elementem to będzie do dyspozycji organizatorów 4.500 m2 przestrzeni wystawienniczej i bankietowej. Część podziemna będzie przeznaczona parking dla 360 samochodów osobowych.

Pan Tomasz Warchał jako Główny Specjalista ds. Centrum Kongresowego ICE Kraków w sposób fachowy nadzoruje tą tak ważną inwestycje dla krakowskiej kultury. Pierwsze imprezy planowane są już na początku 2015 roku.

Kolejna inwestycja w Krakowie to Hala widowiskowo - sportowa w Krakowie - Nowej Hucie przy ul. Stanisława Lema. Operatorem też będzie Krakowskie Biuro Festiwalowe, natomiast realizacją programów sportowych zajmować instytucja miejska Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Obiekt ten budowany według najnowszych technologii pod względem technicznym jak też będzie posiadał wyposażenia przystosowane do wielkich międzynarodowych imprez halowych sportów, dużych koncertów, konferencji itp.

Obiekt jest dla 15 tyś. miejsc na widowni. Ponadto 300 w mniejszej sali treningowej. Wyposażenie szatni dla sportowców przystosowano zgodnie z międzynarodowymi wymogami. Z uwagi na wszechstronne zastosowanie będzie wyposażony w składany system sztucznego lodowiska. A to tylko fragment.

W Urzędzie Miasta Krakowa powołane zostało 2009 roku Krakow Convention Bureau nowym dyrektorem od kilku dni jest Pani Małgorzata Przygórska - Skowron. Zadaniem tej placówki, która działa w ramach Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji. Głównym zadaniem jest między innymi pozyskiwanie środków finansowych na rozwój turystyki biznesowej w Krakowie i Małopolsce, współpraca z organizacjami oraz instytucjami zajmującymi się tematyką jak np. Polska Organizacja Turystyczna.

A to tylko fragment bo o działaniach można dużo pisać. Natomiast o efektach z tych inwestycji będzie można pisać dopiero po 2014 roku.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!