(© (aip))

Zjawisko tzw. krwawego deszczu można obserwować w niektórych regionach Polski. Chodzi o piaskowy osad znad Sahary, który pojawił się już w na południu Europy.

Włochy, Grecja i Hiszpania - do tych krajów najczęściej dociera tzw. krwawy deszcz, czyli sytuacja, w której gwałtowne podmuchy wiatru niosą ze sobą pustynny pył wprost z Sahary. Zdarza się, że zjawisko to obserwowane jest również w Polsce.

W środę chmura saharyjskiego piachu znalazła się m.in. nad Morzem Adriatyckim. Dała się też we znaki mieszkańcom m.in. Włoch, Grecji i Turcji. Jak podaje tvnmeteo.pl, w czwartek piaskowy osad może dotrzeć do Mołdawii, Rumunii, Białorusi, Ukrainy, Rosji i Polski. Krwawego deszczu mogą się spodziewać głównie mieszkańcy województw południowych, głównie podkarpackiego.

Synoptycy twierdzą, że na południu Polski spodziewać się można błotnych smug na szybach samochodów czy na oknach. W takiej postaci dotrą tu właśnie niesione przez wiatry pyły i piachy znad Sahary. To opady tych substancji określa się właśnie mianem krwawego deszczu. Błotne opady mogą popsuć humor tym, którzy za sobą mają już świąteczne mycie okien lub samochodów. Warto więc wstrzymać się z przedświątecznymi pracami do momentu, kiedy chmura powodująca krwawy deszcz opuści granice Polski.

(aip)

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: