Krypta Zasłużonych na Skałce, w zamkniętym już Panteonie Narodowym w Krakowie Krypta Zasłużonych na Skałce, w zamkniętym już Panteonie Narodowym w Krakowie

Krypta Zasłużonych na Skałce, w zamkniętym już Panteonie Narodowym w Krakowie (© Wikipedia Commons)

W kryptach Panteonu Narodowego przy kościele św. Piotra i Pawła przyspieszono prace remontowe. Już 17 września 2013 r. spocznie w jednej z nich po uroczystej ceremonii urna z prochami Sławomira Mrożka. Zainauguruje ona otwarcie podziemi.

W podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie prowadzone są intensywne prace wykończeniowe, związane z otwarciem nowego Panteonu Narodowego. Zostały przyśpieszone ze względu na decyzję o złożeniu w nich urny z prochami Sławomira Mrożka, co nastąpi już 17 września br. Nowy Panteon przygotowywany jest w związku z zamknięciem Krypty Zasłużonych na Skałce, będzie jego kontynuacją.

Krypty, znajdujące się pod prezbiterium, miały być oddane do użytku w połowie października, tymczasem decyzja o pochówku tam zmarłego dramaturga wymusza wcześniejsze zakończenie robót budowlanych. Prace prowadzi kilka ekip, gdyż trzeba jeszcze zamontować wszystkie potrzebne instalacje (np. wentylacyjną, alarmową, elektryczną), a także ułożyć podłogę z wąskiej kostki klinkierowej (podobnej do tej, jaka zachowała się w niektórych pomieszczeniach). Obecnie podziemia kościoła św. Piotra i Pawła to jeszcze plac budowy.

Marek Wasiak, prezes zarządu fundacji Panteon Narodowy zapowiedział, że w dniu pogrzebu Sławomira Mrożka, a więc 17 września będzie już można zejść do wyremontowanych krypt. Nowy Panteon Narodowy, który ma być miejscem spoczynku ludzi kultury, sztuki i nauki, będzie się składał z ośmiu krypt, połączonych krętym korytarzem. Szacuje się, że pomieszczą one około 30 urn lub trumien. Projekt zakłada, że większość krypt będzie miała ściany z odkrytej surowej cegły. Tynk zachowają te nisze podziemne, w których nie można go było skuć bez naruszenia cegieł. Oświetlenie ma być ledowe wmontowane w podłogę.

W przeszłości w podziemiach kościoła Piotra i Pawła spoczywały szczątki księdza Piotra Skargi. Zostały na czas remontu przeniesione do jednego z bocznych ołtarzy kościoła i najprawdopodobniej tam zostaną, gdyż trwa proces beatyfikacyjny największego kaznodziei dawnej Polski, uważanego w XIX wieku za proroka rozbiorów.

Sławomir Mrożek będzie pierwszym wybitnym Polakiem, który spocznie w nowym Panteonie Narodowym. Do wyremontowanych krypt zejdzie najpierw jego rodzina i przyjaciele. W kolejnych dniach po jego pogrzebie wszystkie krypty będą udostępnione zwiedzającym.

Wyłączona będzie tymczasowo ze zwiedzania jedna krypta, w której prace wykończeniowe zostały wstrzymane na czas badań archeologicznych, gdyż odkryto w niej piec słodowy z XIV wieku. Służył on do produkcji słodu piwnego, prawdopodobnie używanego przez klaryski, które miały swoją siedzibę w miejscu, gdzie wzniesiono z fundacji Zygmunta III Wazy kościół barokowy. Piec został już zakonserwowany i będzie eksponowany pod szklaną podłogą.

Poszczególne krypty pochodzą z różnych epok – z wczesnego średniowiecza i późniejsze. Jak przekazał Marek Wasiak, ta, w której spoczną prochy Sławomira Mrożka, mają wypisaną na murze datę „A.D. 1735”. Została ona odkryta dwa lata temu po rozkuciu ściany. Znaleziono w niej pustą trumnę i resztki szat pochowanego w tym miejscu nieznanego dziś jezuity.

Prace prowadzone są również na dziedzińcu kościoła, gdzie do 2016 roku ma powstać część edukacyjno-muzealna Panteonu Narodowego. W tym miejscu archeolodzy natrafili na pozostałości pradawnego Krakowa - kawałek muru prawdopodobnie z XII-XIII wieku. Gdy mur zostanie zabezpieczony, obok ma stanąć druga część Panteonu - dwupoziomowe centrum edukacyjne, w którym będzie ekspozycja dotycząca wielkich Polaków. Będzie prowadzić do niego podziemne przejście z krypt.

Tymczasowo do krypt nowego Panteonu Narodowego prowadzić będzie wejście z kościoła, a wyjście usytuowano od strony dziedzińca na zewnątrz świątyni. Po zakończeniu prac wejście do krypt będzie prowadzić od strony Collegium Broscianum UJ, tam też znajdzie się wyjście. Do podziemnej części Panteonu będzie zjeżdżać winda przeznaczona m.in. dla niepełnosprawnych. Marek Wasiak wyjaśnił: „To wiąże się z ideą Panteonu Narodowego, który mieści się nie w kościele św. Piotra i Pawła, ale przy kościele. To bardzo ważne, bo chcemy, by mogli tu spocząć wszyscy wybitni Polacy, niezależnie od ich poglądów politycznych czy przekonań religijnych”. Zaznaczył, że otwarcie przed rokiem Panteonu miało charakter uroczystości ekumenicznej.

Remont nowego Panteonu Narodowego dobiega końca. Trwał trzy lata i kosztował dotychczas, jak poinformował Marek Wasiak, 4,5-5 mln zł, mimo że zakładano początkowo, iż koszt wyniesie około 20 mln zł. Pieniądze pochodzą ze sprzedaży cegiełek, od sponsorów i dotacji z Ministerstwa Kultury, Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa, marszałka województwa. Znaczną część wydatków poniosły krakowskie uczelnie, które m. in. prowadziły badania.

Prezes Fundacji, Marek Wasiak podsumował: „Akademia Górniczo-Hutnicza dała Panteonowi archeologów, którzy badają dziedziniec, Uniwersytet Jagielloński mykologów, którzy dbają o to, by w kryptach nie pojawił się grzyb, oraz patomorfologów, którzy badali szczątki kości, natomiast specjaliści z Politechniki dbali o konstrukcję podziemnej części kościoła”.

Zdjęcia z krypty, w której spocznie Sławomir Mrożek: Kończą prace w kryptach Panteonu Narodowego oraz Nowy Panteon Narodowy - prace przyspieszone

O pochówku w krakowskim Panteonie Narodowym decyduje siedmioosobowa kapituła, czyli: metropolita krakowski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prezes Polskiej Akademii Nauk, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa i przewodniczący Rady Fundacji "Panteon Narodowy".

Czytaj także: Pogrzeb Sławomira Mrożka odbędzie się 17 września w Krakowie

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!