Wystawę poplenerową Międzynarodowego Sympozjum w Krzemieńcu otwarto w piątek, 21 czerwca 2014 roku w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Będzie czynna do 25 lipca br.

Wystawa ta jest efektem długoletniej współpracy ostrowieckiego Biura Wystaw Artystycznych ze Stowarzyszeniem Forum Innowacyjności Odin i Galerią "Labirynt" w Krakowie, którym szefuje Leszek Żebrowski. To stowarzyszenie organizuje od trzech lat Międzynarodowe Sympozjum "Spotkania w Krzemieńcu", będące w przeważającej mierze swoistym plenerem malarskim, w którym biorą udział artyści z Polski i Ukrainy, chociaż zdarzało się, że uczestniczyli w nim malarze z Francji, Słowenii i Stanów Zjednoczonych. W ramach sympozjum odbywają się też warsztaty i happeningi. Centrum tych wydarzeń jest Akademia Humanistyczno - Pedagogiczna w Krzemieńcu, której rektor był gościem wernisażu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Towarzyszyli mu utalentowani artyści akademiccy, którzy wykonali m.in. "Legendę" Henryka Wieniawskiego.

"Spotkania w Krzemieńcu" są nawiązaniem do przedwojennych plenerów artystycznych, kiedy to do miasta kojarzonego z Juliuszem Słowackim ściągali najwybitniejsi polscy artyści z Janem Cybisem, Emilem Krchą, Stanisławem Scheybalem na czele i podczas legendarnych plenerów krzemienieckich tworzyli swoje prace, które weszły do kanonu polskiej sztuki. I do tamtej tradycji nawiązują obecne plenery organizowane przez krakowski Odin. Efekty pracy artystów, wśród których znaleźli się także reprezentujący Ostrowiec Świętokrzyski Agnieszka Słodkowska i Zbigniew Sawaryn prezentowane są właśnie w ostrowieckim BWA. Wbrew przypuszczeniom nie są to tylko krzemienieckie pejzaże czy architektura, choć takie właśnie tematy, przetworzone przez osobowość artystyczną twórców, zdają się dominować.

Wystawa budzi zainteresowanie przede wszystkim swą różnorodnością formy; zwraca uwagę instalacja drewniana Marii Polakowskiej - Prokopiak "Hocki - klocki", oleje Stanisława Sobolewskiego z cyklu "Mity", portrety Aleksandry Panfiłowej, pejzaże Dmytra Syneńki i Marka Rzeźniaka, druki cyfrowe Teresy Żebrowskiej, gwasze Urszuli Olczyńskiej. Tegoroczny "plener krzemieniecki" ze względu na skomplikowaną sytuację na Ukrainie odbędzie się w Polsce, zachowując nazwę miasta w tytule imprezy.

1 sierpnia 2014 roku Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprosi na ekspozycję prac miejscowego artysty, Wojciecha Ryłki.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!