Krzysztof podczas swojej prelekcji Krzysztof podczas swojej prelekcji

Krzysztof podczas swojej prelekcji

Dziś uczniowie klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Łodzi, wzięli udział w bardzo nietypowej lekcji. Prowadzącymi zajęcia nie byli nauczyciele z placówki, tylko osoby które rozpowszechniają Polski Język Migowy. Wśród nich Krzysztof Ostanówko, jeden z dziennikarzy Wiadomości24.pl, i Radosław Olak, właściciel lokalu Dwie Dłonie.

Inicjatorem spotkania był Janek, syn Krzysztofa Ostanówko. Na jednej z lekcji poinformował nauczycielkę o tym, że jego tata jest pasjonatem języka migowego, i że może poprowadzić zajęcia na ten temat.

Nauczycielka postanowiła skorzystać z propozycji i skontaktowała się z Autorem Wiadomości24.pl. Po ustaleniach wyznaczono termin nietypowej lekcji.

- Trema przed takim wykładem jest bardzo wielka, i trzeba się do takiej lekcji dobrze przygotować, dzieci zadają mnóstwo pytań, na które trzeba znać odpowiedź - powiedział reporterowi Wiadomości24.pl, Piotrowi Andrzejakowi, Krzysztof.W trakcie spotkania dzieci mogły się dowiedzieć między innymi, że: nie miga się samymi dłońmi, tylko całym ciałem. Mało kto z nas wie jak się zachować, gdy spotkamy niesłyszącego. Aby nawiązać kontakt z taką osobą możemy zastosowac, któryś z opisanych poniżej gestów.

ZOBACZ TAKŻE GALERIĘ Z WYDARZENIA

1. Machanie - delikatne, zazwyczaj w kierunku pionowym, gdy rozmówca jest blisko nas.
2. Poklepanie - gdy ktos jest bardzo zajęty, dopuszczalne jest poklepanie go po ramieniu, w żadnym wypadku nie powinno się trącać kogoś po plecach. Traktowane jest jako złośliwa zaczepka.
3. Miganie światłem - włączanie i wyłączanie światła to sposób na zwrócenie uwagi ludzi rozproszonych po sali. Dopuszczalne jest też rzucanie czymś lekkim - np. poduszką (oczywiście nie celujemy w głowę). Takie coś dotyczy tylko bliskich znajomych, nie ma mowy o rzucanie w osoby nam obce.

Podczas spotkania Krzysztof zaprezentował także dorobek akcji " Cała Polska Miga". Autor Wiadomości24.pl popularyzuje język migowy z pomocą znanych aktorów, polityków, muzyków, sportowców.

Na koniec spotkania dyrekcja szkoły nagrodziłą wykładowców, wręcząjąc im okolicznościowe dyplomy. Uczniowie zaś bili brawo i wykonali dziękujący gest w języku migowym.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!