Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzyż z ziemi, "tej ziemi", na pamiątkę wizyty papieża

Sylwia Siwek
Sylwia Siwek
Hanna Gronkiewicz-Waltz i abp. Kazimierz Nycz przy zwycięskim projekcie.
Hanna Gronkiewicz-Waltz i abp. Kazimierz Nycz przy zwycięskim projekcie. Sylwia Siwek
Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na zaprojektowanie krzyża upamiętniającego obecność Ojca Świętego w Warszawie. Wyniki konkursu ogłoszono podczas konferencji prasowej 25 września. W czerwcu 2009 krzyż stanie na pl. Piłsudskiego.

Autorami zwycięskiego projektu są Marek Kuciński, Jerzy Mierzwiak i Natalia Wilczak z Warszawy. Projekt zespołu nawiązuje do krzyża misyjnego oraz do tego, przy którym Jan Paweł II wypowiedział tak ważne słowa dla Polaków podczas Mszy świętej w 1979 roku: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi". Wyniki ogłoszono podczas konferencji w Sali Balowej Hotelu Europejskiego w Warszawie, gdzie do 8 października będzie można oglądać wystawę wszystkich prac konkursowych.

"Projekt jest piękny w swojej prostocie, a zarazem bezkompromisowy", brzmiało uzasadnienie werdyktu. Sąd konkursowy zwrócił też szczególną uwagę na pomysł zwycięskiego zespołu, aby krzyż wyrastał z głębi ziemi, "tej ziemi", nawiązując tym samym do słów papieża.

- Przepaść jaka dzieliła pierwszą nagrodę i wyróżnienia pokazuje, że wśród jury konkursu panowała duża zgodność - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Bezkompromisowe zwycięstwo nad pozostałymi pracami potwierdza znakomita przewaga głosów oddanych na zwycięski projekt. Autorzy wybranej pracy otrzymają nagrodę w wysokości 35 tys. zł. Oprócz nagrody głównej przyznano też cztery równorzędne wyróżnienia.

Prezydent stolicy dodała, że władze miasta postarają się, aby projekt został zrealizowany przed 30. rocznicą Mszy świętej sprawowanej na ówczesnym Placu Zwycięstwa przez Jana Pawła II.

Plac Piłsudskiego w Warszawie jest szczególnie ważnym miejscem nie tylko w wymiarze religijnym ale i historycznym.
- To, co wydarzyło się w tym miejscu podczas kolejnych pielgrzymek Jana Pawła II ma znaczenie daleko większe niż tylko wymiar kościelny. Ma znaczenie w wymiarze historycznym i kulturowym. Wszyscy, którzy pamiętają pierwszą pielgrzymkę kojarzą, że stojący na placu krzyż nie był tłem, ale pewnym punktem odniesienia dla tego, co papież mówił w swoim pierwszym wystąpieniu.

- Upamiętnienie miejsca spotkania z Ojcem Świętym, na pewno ma ogromne znaczenie - mówił abp. Kazimierz Nycz podczas konferencji. Arcybiskup uspokajał także przeciwników projektu, tłumacząc: - Chciałbym zastrzec, że przez postawienie pomnika-krzyża, pomnika upamiętniającego te spotkania, nie chcemy sakralizować tej przestrzeni. Krzyż oprócz tego, że jest chrześcijańskim znakiem zbawienia, jest również wymiarem uniwersalnym kultury europejskiej.

Precyzując cel konkursu prezes Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, Ewa Bednarkiewicz, powiedziała: - Przez trzydzieści lat Warszawiacy stawiali krzyże na placu Piłsudskiego. Projekt ten jest odpowiedzią na potrzeby duchowe mieszkańców stolicy.

Do udziału w konkursie, którego organizatorem było Miasto Stołeczne Warszawa zakwalifikowano 112 uczestników. Wpłynęły 54 projekty krzyży, mające upamiętniać obecność Jana Pawła II w Warszawie. Sąd konkursowy, pod przewodnictwem architekta Tomasza Gamdzyka, otrzymał 52 kompletne projekty, które wzięły udział w konkursie. Zgodnie z regulaminem, wartość konkursu została określona na kwotę nie wyższą niż 206 tys. euro.

7 października w Sali Balowej Hotelu Europejskiego o godzinie 17 odbędzie się publiczna dyskusja dotycząca wybranego projektu. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz miasta, sądu konkursowego oraz autorzy zwycięskiego projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto