- Jeśli możecie, to powieście przynajmniej jedną budkę dla ptaków! Teraz jest ku temu najdogodniejszy czas! Dbajmy o to, co Bóg nam daje - z takim apelem zwraca się ks. Jan Byrt z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczyrku.

Dbajmy o lasy i o ich mieszkańcówZapewne słyszeliście o św. Franciszku z Asyżu? On okazywał swoją dobroć wszystkiemu, co żyło: dzikim zwierzętom, rybom i ptakom, które nazywał "siostrami". Współczuł maltretowanym zwierzętom i łapanym w sidła ptakom. Na zamarzniętych drogach kazał rozsypywać okruchy chleba. Zwyczaj ten mimo upływu wieków pozostał żywy. W Asyżu na rynku, kiedy biją dzwony na Anioł Pański, nadal karmi się ptaki.

Ks. Jan Byrt z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczyrku zwraca się z apelem do wszystkich, którzy przeczytają ten artykuł: "Jeśli możecie, to powieście przynajmniej jedną budkę dla ptaków! Teraz jest ku temu najdogodniejszy czas! Dbajmy o to co Bóg nam daje".

Meteorolodzy zapowiadają, że nadchodząca zima ma być bardzo sroga. Nie zapominajmy o naszych braciach mniejszych. O tych, co skaczą i o tych co fruwają. Pomóżmy im przetrwać te mroźne miesiące. To tak niewiele kosztuje.

Świat bez lasów i ptaków będzie bardzo smutny i ponury.

"Bluszczem ku oknom
Kwiatem w samotność
Poszumem traw
Drzewem co stoi
Uspokojeniem
Wśród tylu spraw

Pamiętajcie o ogrodach
Przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście"
(Jonasz Kofta)


Nasza pomoc może przyczynić się do ochrony np. jednego gatunku ptaka. Ale tym samym zachowamy i poprawimy stan setek innych gatunków (od wielkich drzew po mikroskopijne grzyby). I dla nas - ludzi - środowisko stanie się zdrowsze.

Ks. Jan Byrt w tym i w przyszłym tygodniu powiesi pierwsze budki dla ptaków. Ale to nie jest koniec poczynań w tym kierunku. Do 2017 roku ksiądz zamierza powiesić w Beskidach w sumie 500 sztuk budek - na 500 lecie Reformacji. To kolejny projekt księdza.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!