W ramach Małych WST dzieci i ich opiekunowie mogli zobaczyć spektakl Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel grany na co dzień w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

"Księga dżungli" w reżyserii Ewy Piotrowskiej to muzyczny spektakl dla dzieci stworzony na podstawie zbioru opowiadań Rudyarda Kiplinga. Utwór angielskiego pisarza to historia Mowgliego, chłopca wychowanego przez wilki.

Natomiast główną bohaterką sztuki jest Alicja, grzeczna i sympatyczna dziewczynka, która mieszka ze zdyscyplinowanymi i rozsądnymi rodzicami. Pewnego dnia otrzymuje w prezencie "Księgę dżungli" i zaczyna czytać ją z tak wielkim zainteresowaniem, że zostaje wciągnięta do świata zwierząt. Musi poznać prawa dżungli, które są surowe, ale sprawiedliwe. I musi zapomnieć o niepewności i lęku.

Alicja napotka w dżungli wiele zwierząt, które będzie musiała oswoić lub pokonać. Najważniejszą walkę będzie musiała stoczyć ze sobą - swoimi obawami i strachem oraz niepewnością i niezdecydowaniem. Będzie to dla niej lekcja życia...

Sztukę wzbogaciły piosenki i etniczna muzyka. Nagrał ją zespół Hastag Ensemble - w składzie: Agnieszka Guz (skrzypce), Aleksandra Demowska-Madejska (altówka), Dominik Płociński (wiolonczela), Oliwier Andruszczenko (duduk), Wojciech Błażejczyk (perkusjonalia, flet, valiha, ektar).
Jeśli chodzi o grę aktorską, to na największe brawa zasłużyła Dagmara Włoszek, która wcieliła się w Alicję Wilczyńską, dziewczynkę wychowaną w mieście, która musiała przetrwać w dżungli. Bardzo podobała mi się także Magdalena Obidowska w roli Wilczycy, która stała się opiekunką zagubionej dziewczynki oraz w roli surowej Matki Alicji.

Warto wspomnieć także o pomysłowej scenografii - ruchome elementy, które tworzą salon państwa Wilczyńskich i dżunglę oraz o kostiumach - ciemne garnitury, spódnice i bluzki. Dopełnieniem są różnorodne formy lalkowe i totemiczne oraz oryginalne maski - zarówno ludzkie, jak i zwierzęce.

Sztuka pokazuje, że każdy z nas musi kiedyś stoczyć swoją walkę i tylko od nas zależy, jaki będzie jej wynik. Jedno jest pewne, nie można się poddawać. Polecam tę sztukę dzieciom w wieku od 7 lat, na pewno będą się dobrze bawić.

Po spektaklu odbyło się krótkie spotkanie z aktorami, którzy opowiadali o roli masek oraz zdradzili tajnikach swojej pracy.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!