Start rakiety H-2A, z wyrzutni kosmodromu Tanegashima 14 września 2007 r Start rakiety H-2A, z wyrzutni kosmodromu Tanegashima 14 września 2007 r

Start rakiety H-2A, z wyrzutni kosmodromu Tanegashima 14 września 2007 r., która wyniosła na orbitę satelitę Kaguya.

Japońska sonda kosmiczna Kaguya (nazwa pochodzi od imienia księżycowej księżniczki z japońskiej baśni) dziś o godz. 19.25 czasu polskiego uderzy w powierzchnię Księżyca. Maszyna, której zadaniem było sporządzenie map i robienie zdjęć powierzchni ziemskiego satelity zakończy w ten sposób swoją dwuletnią misję.

Głównym zadaniem sondy Kaguya (SELENE to druga nazwa tej maszyny) było sporządzenie map i robienie zdjęć powierzchni Księżyca. Te założone cele zostały osiągnięte i teraz misja zakończy się spektakularnym finałem. O godz. 19.25 czasu polskiego, z prędkością 6 tysięcy km/h sztuczny satelita "Srebrnego Globu" roztrzaska się o jego powierzchnię, w miejscu o współrzędnych 80,4° E, 65,5° S.

Niestety, jest też zła wiadomość dla amatorów astronomii. Zjawisko nie będzie widoczne z pomocą zwykłego teleskopu ani ludzkiego oka. Jedyne, co będzie można zauważyć za pomocą specjalistycznej aparatury, to chmura pyłu jaka powstanie po zderzeniu. SELENE uderzy w powierzchnię Księżyca pod bardzo ostrym kątem, co może spowodować, że odbije się ona od powierzchni ciała niebieskiego.

Japońska agencja kosmiczna, JAXA prowadzi misję Kaguya od 2007 r. Jest to jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie, inne agencje kosmiczne nie sa zainteresowane Księżycem. NASA czy ESA skupiają się na dalekosiężnych planach, których realizacja będzie trwała dziesięciolecia. SELENE dogłębnie zbadała skład chemiczny ziemskiego satelity, jego pole grawitacyjne oraz m. in. ustaliła jak przebiegała ewolucja "Srebrnego Globu". Sonda wykonała także, po raz pierwszy w historii badań przestrzeni kosmicznej, filmy HD pokazujące powierzchnię Księżyca. Poniżej jeden z nich (Ziemia widziana z perspektywy naszego naturalnego satelity):


Źródła:
Przebieg misji SELENE
sfora.pl
Oficjalny kanał JAXA na youtube.com, a w nim więcej filmów w HD z księżyca

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!