Czy proeuropejski rząd Borisa Tadića będzie w stanie zaspokoić poczucie sprawiedliwości ofiar wojny w byłej Jugosławii? Ci ludzie wciąż czekają na aresztowanie Radko Mladića.

Według dziennika Daily Telegraph, do wydania władzom Radowana Karadžića przyczynił się Radko Mladić, drugi najpilniej poszukiwany zbrodniarz wojenny. Dziennik podaje, że ujawnienie miejsca pobytu Karadžića zapewni Mladićowi proces przed sadem w Serbii, nie przed Trybunałem w Hadze.

Dziennik podaje także, że Radko Mladić ma być aresztowany w ciągu kilku tygodni. Gazeta wątpi jednak w to, żeby generał uniknął procesu w Hadze. Dla Serbów aresztowanie Mladića byłoby kolejnym krokiem do porozumienia z Unią Europejską. Szybkiego zatrzymania byłego przywódcy bośniackich Serbów spodziewają się europejscy i amerykańscy politycy.

Radko Mladić jest drugim po Karadžiću największym zbrodniarzem wojny w byłej Jugosławii w latach 1992-1995. Jest oskarżany o ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz zbrodnie w strefie bezpieczeństwa ONZ w Srebrenicy. Razem z Radowanem Karadžićem jest odpowiedzialny za masowy mord w Srebrenicy w 1995 roku. Dla mieszkańców Serbii jest zaś jednym z największych narodowych bohaterów.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!