"Władza", sztuka angielskiego dramaturga Nicka Deara, trafi na afisz Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu w najbliższy piątek, 18 marca 2016 roku.

- "Władza" jest tekstem aluzyjnym, których dzisiaj mamy już niewiele, a ten jest rzeczywiście bardzo dobrze napisany. Stanowi pewną krzyżówkę, którą widz ma rozwiązać - mówi w wywiadzie z "OK!Magazynem" Andrzej Bubień reżyser przedstawienia w radomskim Teatrze Powszechnym i dodaje: - To jest sztuka o władzy, ale też o kłamstwie i o tym jak ludzie w pewnym momencie przestają ze sobą rozmawiać w sposób otwarty. Wszystko, co mówią, jest nacechowane jakimś podtekstem.

Akcję swojej sztuki z 2003 roku umieścił Nick Dear w XVII-wiecznej Francji pod panowanie Ludwika XIV (w tej roli debiutujący na radomskiej scenie Łukasz Stawowczyk). Dwudziestoczteroletni "Król Słońce", obejmując władzę po śmierci niezwykle wpływowego kardynała Julesa Mazarina szybko przekonuje się, kto tak naprawdę rządzi w jego kraju. Po audycie okazuje się, że stan kasy królewskiej jest bardziej opłakany niż pokazują to oficjalnie przedstawione młodemu władcy dokumenty. Głównym wrogiem Ludwika XIV jest minister finansów, doświadczony, przebiegły i groźny gracz Nicolas Fouquet (gra go Jarosław Rabenda), który wbrew własnym oczekiwaniom nie staje na czele rządu. Ludwik rozpoczyna misterną intrygę, która ma na celu wyeliminowanie finansisty i odzyskanie pełni władzy. Walka staje się z każdą minutą coraz bardziej intrygująca, bowiem przeciwników łączą... wspólne interesy. Oprócz wspomnianym głównych antagonistów w przedstawieniu na Dużej Scenie Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego pojawią się także w rolach drugoplanowych: Izabela Brejtkop (matka Ludwika i Filipa), Łukasz Węgrzynowski (Colbert), Maria Gudejko (Henrietta, bratowa króla) oraz debiutanci: Aleksandra Przybył (Luiza) i Karol Puciaty (Filip).

Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Salaber, choreografię opracowała Olga Wąchała, a scenografię i kostiumy nie całkiem utrzymane w historycznym stylu przygotowała Anita Bojarska. "Władza" Nicka Deara grana będzie w przekładzie Elżbiety Woźniak, a popremierowe spektakle odbędą się w dniach 19 - 20 marca.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!