Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwiecień 2011 - 38 tygodni prezydentury Bronisława Komorowskiego

Ireneusz Mosiczuk
Ireneusz Mosiczuk
arch. Kancelarii Prezydenta
Po spokojnym marcu, kwiecień w kancelarii prezydenta upłynął na wielu rocznicowych spotkaniach i międzynarodowych wizytach. Udzielone wywiady wyjaśniają credo prezydentury Komorowskiego.

Poniedziałek, 4 kwietnia
- Chcę podziękować tym ludziom, którzy w tak trudnych czasach zachowali nie tylko pamięć o Katyniu, ale także wiarę w to, że można kłamstwo katyńskie przełamać - powiedział prezydent podczas uroczystości uhonorowania osób zasłużonych dla upowszechniania prawdy katyńskiej. Wśród odznaczonych, w Pałacu Prezydenckim, znaleźli się: Michał Żórawski, Aleksiej Pamiatnych, Małgorzata Kuźniar-Plota, Witold Kulesza i Sławomir Frątczak.

Wtorek, 5 kwietnia
"Filary demokracji lokalnej" to tytuł ogłoszonego przez Kancelaria Prezydenta konkursu dla dziennikarzy, redaktorów naczelnych i wydawców prasy lokalnej.

Środa, 6 kwietnia
W Belwederze prezydentowi złożył wizytę premier Republiki Malty, Lawrence Gonzi. Tematem rozmów była polska prezydencja w Radzie UE oraz sytuacja w Afryce.

Prezydent na spotkaniu z Jackiem Pałkiewiczem zadeklarował wsparcie dla kampanii promującej Mazury w ramach światowego konkursu "7 Nowych Cudów Natury".

W wywiadzie udzielonym dziennikowi "Fakt" Bronisław Komorowski odniósł się do niektórych "gorących tematów".
Fakt. W sprawie Rosji poprosił pan o pomoc samego generała Wojciecha Jaruzelskiego.(…) Czy swoimi działaniami nie nobilituje pan autora stanu wojennego? - Ale w jaki sposób? Został zaproszony na spotkanie, gdzie zapraszaliśmy byłych prezydentów i byłych premierów. Część skorzystała, część nie. Chodziło o relacje z Rosją. Nie zmienię mojego stanowiska w kwestii otwartości na różne środowiska, na cudze doświadczenie. Przypomnę, że mój poprzednik, Lech Kaczyński, też zaprosił generała Jaruzelskiego do Moskwy na obchody rocznicy zakończenia II wojny światowej. Moi adwersarze wtedy milczeli, a więc stosowali w tej samej sprawie dwie różne miary. Prezydent Lech Kaczyński miał rację, a prezydent Bronisław Komorowski nie. Gratuluję logiki i konsekwencji. - Powiedział Komorowski.

Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku.
Polityka

Czwartek, 7 kwietnia
Wizytę prezydentowi złożył premier Republiki Greckiej, George Papandreou.

Piątek, 8 kwietnia
Prezydent przebywa na dwudniowym spotkaniu prezydentów tzw. Grupy Arraiolos. Jest to nieoficjalne spotkania prezydentów: Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. W październiku 2003 roku prezydent Portugalii Jorge Sampaio zaprosił głowy państw na spotkanie w miejscowości Arraiolos. Od tamtego spotkania organizowane sesje nazywane są spotkaniami Grupy Arraiolos.

Sesja w Budapeszcie jest już VII spotkaniem, podczas którego zostaną omówione tematy;
"Makroregionalna współpraca gospodarcza w Unii Europejskiej - od Strategii dla Regionu Morza Bałtyckiego do Strategii dla Regionu Dunaju",
"Wielokulturowość i tożsamość europejska - asymilacja czy integracja?"
"Unia Europejska 2020 - Nowe wyzwania dla Unii Europejskiej".

Przebywając w Budapeszcie Bronisław Komorowski uczestniczył w odsłonięciu pomnika upamiętniającego zbrodnię katyńską. - O prawdę o Katyniu trzeba było się bić przez wiele dziesiątków lat. I dzisiaj także tutaj w Budapeszcie świętujemy zwycięstwo prawdy nad kłamstwem katyńskim - powiedział Bronisław Komorowski. - W wolnym państwie i w wolnym społeczeństwie trzeba zachować całą pamięć narodową, także o najstraszniejszych doświadczeniach - dodał.

W wywiadzie dla "GW" prezydent powiedział - (...) sprawa katyńska okazuje się istotną nie tylko dla Polaków, ale także dla Rosjan. Pozwala bowiem lepiej zrozumieć własną historię, zerwać z dziedzictwem stalinizmu. Są ośrodki myśli politycznej w Rosji, które mówią, że trudno myśleć o odblokowania relacji Rosja - Zachód bez jednoznacznego uwolnienia się od złej przeszłości.
Ważne, że polska determinacja w walce o prawdę o zbrodni katyńskiej, szacunek wobec ofiar - czego przykładem są trzy cmentarze i powstający czwarty w Bykowni koło Kijowa - ten sposób myślenia potwierdzają. A to jest dobre dla Polski, Rosji i Europy. My w tym procesie musimy wykazać tyleż determinacji, co delikatności i zrozumienia. dodając... - Nie jestem psychologiem, nie chcę wnikać w motywacje, ale mam głębokie przekonanie, że w podobny sposób myśli prezydent Dmitrij Miedwiediew. Rozumie, że problem Katynia leży u podstaw polskich obaw, obolałości, ale i to, że tu jest klucz do relacji polsko-rosyjskich.

Poniedziałek, 11 kwietnia
Prezydent przebywał w Katyniu, gdzie wraz z prezydentem Rosji złożyli wieńce w Katyniu. Zabierając głos Bronisław Komorowski powiedział m.in. - Stalinowscy oprawcy pogwałcili prawa i konwencje cywilizowanego świata. Wymordowali w okrutny sposób wziętych do niewoli jeńców, a ich ciała zepchnęli do nieoznakowanych i wykreślonych z mapy i z ludzkiej pamięci dołów śmierci. A kiedy doły zostały odkryte i pokazane światu przez Hitlera, niedawnego sojusznika Stalina, ten nie tylko wyparł się zbrodni, ale upominającą się Polskę o uczciwe międzynarodowe śledztwo oskarżył o współpracę z III Rzeszą i zerwał stosunki dyplomatyczne z prawowitym, uznanym przez prawo międzynarodowe rządem polskim.

Wtedy to narodziło się kłamstwo katyńskie. Narodziło się ono przy obojętności i zakłamaniu świata zachodniego. Miało to konsekwencje później w dojściu do jałtańskiego podziału świata i zgodzie na narzucenie Polsce obcego rządu.(….) Warto zresztą sięgnąć pamięcią dalej wstecz do tego czasu, gdy pierwszy polski, niekomunistyczny premier w listopadzie 89 roku oddawał hołd pomordowanym. Byłem w jego świcie. Pamiętam dobrze, jak tu wszystko krzyczało komunistycznym kłamstwem i polskim bólem. Dlatego z wielką satysfakcją i z wielką nadzieją należy odnotować ubiegłoroczną obecność premierów Polski i Rosji na cmentarzu polskich oficerów. Na cmentarzu, który może być dziś pokazywany jako wzorcowy przykład przezwyciężania złej, paskudnej przeszłości, jako wzorowy przykład pokazywania tego jak w imię prawdy można budować lepszą przyszłość. To jest także cmentarz, który jest może być wzorcem, dla tych, którzy chcą także i tu w Rosji dzisiaj rozliczyć i zerwać wszelkie więzy mentalne ze stalinizmem. Dziś była tu po raz pierwszy głowa państwa rosyjskiego - prezydent Rosji. Widzimy także i wieniec przez niego złożony, tu na polskim cmentarzu. To są kolejne kroki, kroki ważne, w dobrą stronę na tej drodze, którą idziemy już od tylu, tylu lat - powiedział prezydent.
Wtorek, 12 kwietnia
W wywiadzie dla TVP - Po raz pierwszy padły zapewnienia prezydenta Miedwiediewa, że będzie szukał rozwiązań prawnych, które by pozwoliły na gruncie prawa rosyjskiego rozwikłać naturalne i zrozumiałe oczekiwanie rehabilitacji prawnej - zaznaczył prezydent Komorowski. Prezydent zauważył, że Miedwiediew jest znany w Rosji jako zwolennik "nie tylko modernizacji Rosji, ale także destalinizacji mentalnej".

Pytany czy słowo "ludobójstwo" pojawi się na tablicy w miejscu katastrofy smoleńskiej, prezydent powiedział, że "często rozmawiają na ten temat ludzie, którzy nie znają niuansów prawnych i historycznych". - Dla mnie i dla prawa międzynarodowego o wiele straszniejszą zbrodnią jest zbrodnia zamordowania jeńców wojennych - mówił prezydent. - Warto o tym pamiętać i nie fascynować się samą dyskusją wokół słowa. Ważniejsze są konotacje prawne i ważne są wrażliwości ludzkie po każdej stronie - dodał
Bronisław Komorowski.

Środa, 13 kwietnia
Na wniosek Rady Ministrów, prezydent podpisał postanowienie o przedłużeniu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu do 13 października 2011 roku.

Piątek, 15 kwietnia
Rozpoczęło się pierwsze plenarne posiedzenie Komisji Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego na którym Bronisław Komorowski powiedział: - Brak strategicznych podstaw decyzji podejmowanych przez polityków był słabością polskiego życia politycznego. - Według mnie słabością polskiego życia politycznego i polskiego systemu decyzji było to, że wiele rzeczy nie wynikało z pewnego głębokiego przemyślenia i przyjęcia strategicznego zamysłu - dodał.
- Prezydent powinien - w moim przekonaniu - wyznaczać strategiczne kierunki rozwoju państwa polskiego w tych obszarach, za które ponosi odpowiedzialność, i może być po prostu pożyteczny - ocenił Komorowski.

Wtorek, 19 kwietnia
Bronisław Komorowski przebywając w Kijowie rozmawiał z prezydentem Wiktorem Janukowyczem w sprawie cmentarza w Bykowni, a także o negocjacjach w sprawie strefy wolnego handlu Ukraina-UE. Rozmawiano również o europejskich aspiracjach Kijowa. - Jest szansa, że w czasie przewodnictwa Polski w Radzie UE będziemy mogli odnotować wspólny sukces jeśli chodzi o poszerzanie systemu funkcjonowania gospodarek, społeczeństw, państw, w ramach mechanizmów tworzonych przez UE - stwierdził Bronisław Komorowski. W sprawie ukraińskiej Polonii, prezydent powiedział - Bardzo liczymy na to, że interwencja prezydenta Janukowycza przyniesie decyzje władz ukraińskich o przekazaniu odpowiedniego godnego obiektu na potrzeby społeczności polskiej we Lwowie.

Biorąc udział w Kijowie w obchodach poświęconych 25. rocznicy katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu, Bronisław Komorowski zadeklarował - Mamy świadomość, że solidarność ma niejeden wymiar, także czysto finansowy. Dlatego (...) Polska włączy się do unijnego funduszu dodatkowego wsparcia finansowego i deklaruje wpłatę do tego funduszu w wysokości 1,5 mln euro. Do tej pory udzieliliśmy wsparcia na poziomie 2,5 mln euro.
Środa, 20 kwietnia
W Belwederze odbyło się spotkanie ze Związkiem Powiatów Polskich w Belwederze. Rządowe plany zmian w finansach publicznych oraz projekt ustawy zwiększającej wpływ obywateli na funkcjonowanie samorządów był głównymi tematami rozpoczętych konsultacji przez prezydenta.

Czwartek, 28 kwietnia
Odbyło się spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego nt. energetyki jądrowej.
- Do dyspozycji Rady byli profesorowie, zajmujący różne stanowiska w tej kwestii, różne opcje. Wydaje się, że dyskusja była interesująca. Ja osobiście wyniosłem przekonanie, że nie usłyszałem żadnych argumentów mówiących o realnym zagrożeniu w związku z budową nowoczesnych elektrowni jądrowych w Europie, także w Polsce. Wydaje się, że mogliśmy dostać daleko idące informacje, absolutnie eksperckie, związane z nowoczesnymi rozwiązaniami, które służą zwiększeniu bezpieczeństwa - powiedział prezydent.

Prezydent zlecił ocenę przepisów ws. gazu łupkowego. - W tej chwili zastanawiam się, czy polski system gwarantuje odpowiednie korzyści polskiemu budżetowi, polskiej gospodarce, polskim obywatelom - mówił Bronisław Komorowski.

Odbyło się spotkanie z przedstawicielami bilateralnych izb gospodarczych działających w Polsce. Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że jednym z głównych priorytetów polskiej prezydencji, która zacznie się 1 lipca, będzie integracja europejska jako źródło wzrostu gospodarczego. W jego opinii nie jest przypadkiem, że o konkurencyjności jako źródle wzrostu gospodarczego chętniej mówią kraje, które przeszły podobną drogę co Polska: od komunizmu do wolnego rynku. - To kraje byłego bloku komunistycznego czują najlepiej, że konkurencyjność jest niedającym się zastąpić mechanizmem, który przyspiesza rozwój - powiedział prezydent. - Konkurencyjność gospodarki jest podstawą sukcesu, szczególnie w erze globalizacji i intensywnej rywalizacji - ocenił prezydent.

Sobota, 30 kwietnia
Beatyfikacja Jana Pawła II, współpraca w Unii Europejskiej oraz sytuacja w Afryce Płn. - to główne tematy sobotnich rozmów prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Włoch Georgio Napolitano. Przebywając we Włoszech prezydent udzielił wywiadu KAI, na jedno z pytań: A na co, Pana zdaniem, powinien w związku z beatyfikacją szczególnie zwrócić uwagę Kościół w Polsce? Co jest do przemyślenia?

Myślałem o tym przyjmując niedawno w pałacu prezydenckim reprezentację fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Fundacja ta daje szansę na naukę i studiowanie dzieciom z niezamożnych i wielodzietnych rodzin. Papież przy jej powoływaniu w Wadowicach powiedział: "Takie pomniki mi fundujcie". W tym zakresie z praktyką realizacji pięknego marzenia Jana Pawła II jest różnie. O wiele łatwiej buduje się zwykły pomnik ze spiżu, aniżeli dzieło służące innym ludziom. Uważam, że to jest do przemyślenia przez wszystkich, którzy czują się cząstka Kościoła w Polsce. - odpowiedział Bronisław Komorowski.

Osobną częścią kwietnia, były rocznicowe obchody smoleńskiej tragedii. Z uwagi na ich
wyjątkowość postanowiłem wydzielić je z obowiązującej chronologii.

Piątek, 8 kwietnia
Odsłonięto tablicę upamiętniającą twórcę Muzeum Powstania Warszawskiego, zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wieniec w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego złożył minister Maciej Klimczak.

Sobota, 9 kwietnia
W imieniu prezydenta, - Pan prezydent bardzo chciał być dzisiaj tutaj, złożyć wieńce, ale z powodu warunków atmosferycznych - bardzo silnego wiatru - pułk specjalny nie zgodził się na lądowanie ze względów bezpieczeństwa wyjaśnił Sławomir Nowak. W krypcie na Wawelu szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski i prezydencki minister Sławomir Nowak złożyli kwiaty na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich.

Pierwsza Dama wraz z rodzinami ofiar tragedii TU-154M złożyła kwiaty w Smoleńsku.Para prezydencka udzieliła tez wywiadu GW w którym dzieliła się z traumatycznych chwil z 10 kwietnia 2010 roku.
Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach złożono wieńce i kwiaty na 32 grobach ofiar katastrofy.
Niedziela, 10 kwietnia
W Operze Narodowej odbył się uroczysty koncert poświęcony pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Udział w nim wzięli Prezydent RP Bronisław Komorowski z Małżonką, przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy, minister kultury Bogdan Zdrojewski. Zebrani uczcili minutą ciszy pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej.

Ku czci księdza Romana Indrzejczyka- tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Kapelana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

W Bazylice archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela odbyła się msza święta, w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, w której uczestniczyła para prezydencka. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyły się rocznicowe uroczystości związane z katastrofą . - Stojąc tutaj przed tym pomnikiem musimy również sami sobie zadawać pytanie, ile potrafiliśmy w ciągu tego roku ocalić z tego szczególnego nastroju żałoby ogólnonarodowej, ile zdołaliśmy zachować dla budowy poczucia wspólnoty nas wszystkich. - Powiedział prezydent podczas uroczystości.
Prezydent złożył w Sejmie kwiaty pod tablica upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie.

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się oficjalna część obchodów 1. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W mszy uczestniczyli Bronisław Komorowski, Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz oraz Donald Tusk. Złożono wieńce i zapalono znicze pod tablicą, która znajduje się w kruchcie Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej WP.

Wtorek, 19 kwietnia
Anna Komorowska uczestniczyła we mszy świętej w rocznicę pogrzebu ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Prezydent:-odznaczył
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski 1 osoba
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski 4 osoby
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski 26 osób
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski 22 osoby
Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi dla Rzeczpospolitej Polskiej 1 osoba

-powołał
43 sędziów

-nominował
72 profesorów

-podpisał
30 ustaw

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto