Plakat reklamujący imprezę Plakat reklamujący imprezę

Plakat reklamujący imprezę. (© Materiały organizatora)

Święto niemego kina, filmy hiszpańskojęzyczne, Ameryka w obiektywie Conrada L. Halla - to wszystko będzie można zobaczyć w tym miesiącu w Iluzjonie.

W kwietniu w Iluzjonie odbędzie się już 9. edycja festiwalu "Święto Niemego Kina".
W programie mini-przegląd filmów Friedricha Wilhelma Murnaua w związku z jego przypadającą w marcu 80. rocznicą śmierci. Będzie można obejrzeć znakomite obrazy tego klasyka światowego kina m.in. "Nosferatu, symfonia grozy" z muzyką specjalnie skomponowaną dla tego filmu przez Rafała Rozmusa.
Wielką polską aktorkę, gwiazdę kina niemego Polę Negri obejrzymy w niemieckim filmie "Żółty paszport" z 1917 roku zrealizowanym w Warszawie przez Victora Jansona i Eugena Illesa. Wydarzeniem będzie także emisja "Bestii" jedynego polskiego filmu zrealizowanego z tą aktorką, niedawno odnalezionego w W. Brytanii. Muzeum Kinematografii w Łodzi i Filmoteka Polska przygotowały wystawę zdjęć i plakatów Poli Negri z prywatnych zbiorów artystki.

Festiwal trwać będzie od 14 do 17 kwietnia 2011 r. w warszawskim kinie Iluzjon – Biblioteka Narodowa, Al. Niepodległości 213, wejście A. Rezerwacje i bilety do kupienia w kasie kina; ceny: normalne - 20 zł, ulgowe - 16 zł, karnet dla jednej osoby na wszystkie seanse 120 zł. Szczegóły na stronie organizatora

Filmy hiszpańskojęzyczne


Trwa przegląd hiszpańskich filmów (zakończy się 13 kwietnia) zainspirowany ukazaniem się książki z serii "Literatura na ekranie" - redakcja prof. Alicji Helman i dr Kamili Żyto pt. "Od Cervantesa do Pereza-Reverte’a". Książka pokazuje m.in. metody wykorzystania literatury w filmie. Pierwszy tom tej serii poświęcony jest literaturze hiszpańskojęzycznej.

W programie Iluzjonu towarzyszącym promocji książki, są niektóre filmy analizowane w książce: "Krew na piasku" Freda Niblo z Rudolphem Valentino – Maciej Cugowski wykona "na żywo" muzykę do tego obrazu; "Wózek" Marca Ferreriego, "Dziewiąte wrota" Romana Polańskiego i "Przepiórki w płatkach róży" Alfonsa Araua. W trakcie tej imprezy 12 kwietnia o godz. 19 odbędzie się spotkanie z redaktorkami i promocja książki "Od Cervantesa do Pereza-Reverte’a" oraz wyświetlony zostanie film Carlosa Saury "Mrożony peppermint".

Na ten przegląd bilety kosztują od 11 do 14 zł i można je kupić w kasie kina Iluzjon,
tel.: 22 646 12 60. Więcej informacji


Wybieramy film


Kolejna atrakcja kina Iluzjon już 29 kwietnia, ale zanim nastąpi ten dzień, jak zwykle trzeba wybrać film. Tym razem kino zaprasza na filmy jednego z największych amerykańskich operatorów filmowych Conrada L. Halla – "Ameryka w obiektywie Halla". Do wyboru są cztery filmy:
"Szarańcza" - Johna Schlesingera z 1975 r., film, który nie jest horrorem, ale powiada o walce o karierę w Hollywood. W roli głównej Donald Sutherland. "Maratończyk" z 1976 r., thriller, kolejny znakomity film Johna Schlesingera z Dustinem Hoffmanem i Laurencem Olivierem w rolach głównych. "Z zimną krwią" - film Richarda Brooks’a z 1967 r., przedstawia słynny proces o morderstwo rodziny farmerów. "Zawodowcy" z 1966 r. Richarda Brooks’a, znakomity western z Claudią Cardinale i Burtem Lancasterem.

Conrad L. Hall jest autorem zdjęć do wszystkich tych i wielu innych obrazów. Ten niezwykły operator swoimi zdjęciami pokazywał nam Amerykę także w takich filmach jak: "American Beauty", "Droga do zatracenia" czy "Butch Cassidy i Sundance Kid", za które otrzymał Oscary.
Seans wybranego filmu - 29 kwietnia o godz. 20 w warszawskim kinie Iluzjon, sala Audytorium im. S. Dembego w Bibliotece Narodowej, Warszawa, Al. Niepodległości 213. Bilety tylko po 5 zł. w kasie kina Iluzjon, a przed pokazem będzie konkurs z atrakcyjnymi nagrodami filmowymi.
Głosować można do 20 kwietnia br. na tej stronie

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!