(© Robert Wróbel)

Latawcowy Zawrót Głowy - Festyn Rodzinny na G4W w Mrągowie Chcemy przywitać wiosnę w sposób szczególny: puszczając latawce! A gdzie jest lepiej niż na Górze Czterech Wiatrów?

Miejsce: Całoroczny Ośrodek Sportowy Góra Czterech Wiatrów

Termin: 03.05.2013 (piątek)

Godzina rozpoczęcia: godz. 11.00

Organizatorzy:
Mazurski Klaster Turystyczny, Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia
Mrągowska”, Ośrodek Sportowy G4W, Mragowskie Centrum Informacji Turystycznej

Plan Imprezy:
11.00 zapisy uczestników
11.30 Początek zawodów latawcowych w kategoriach: Największy latawiec oraz Najdłuższy lot, Nagroda publiczności. Dodatkowo przewidziana jest nagroda za najefektowniejszy upadek latawca.
12.30 Zakończenie zawodów latawcowych. Wręczenie nagród
11.30 - 13.30 zabawy dla dzieci


w tym: ognisko z kiełbaskami. Organizatorzy zapewniają prowiant i kije.

Przewidywana godzina zakończenia:
14.00

Sponsorzy:
Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska”, Gmina Miasto Mrągowo, Gmina Mrągowo, Starostwo Powiatowe w Mrągowie.

Nagrody ufundowali:

Krasnobrodzka Racing Silniki Wyścigowe


2 godz. do dyspozycji na motorówce Comfort na j. Czos

Muzeum Sprzętu Wojskowego i Stowarzyszenie Szwadron


5 voucherów na przejażdżkę czołgiem T-55

5 voucherów na przejażdżkę transporterem gąsienicowym PTSM

5 zestawów gadgetów wojskowych

Ośrodek Sportowy G4W


sprzęt sportowyPatronat medialny:
Radio Planeta, Kurier Mrągowski, Program Pomost - Radio WNET

Stoiska promocyjno – handlowe
Imprezę uświetnią stoiska promocyjno-handlowe.
Bliższych informacji udziela biuro G4W: tel. 506 141 528 lub mailowo: gora4w@wp.pl

ZAPRASZAMY!


Koniecznie zapoznaj się:
Regulamin zawodów latawcowych…
Karta zgłoszeniowa…
Jak samem zrobić latawiec? (instrukcja)…
Historia latawców…

Historia tego jednego z najstarszych przyrządów latających cięższych od powietrza sięga kilkuset lat przed naszą erą, a jego ojczyzną są Chiny. Przypuszczalnie konstruktorem pierwszego latawca był ok. 500 r p.n.e. niejaki Lu Ban. Dawne wzmianki przypisują również skonstruowanie drewnianego latawca w kształcie ptaka innemu Chińczykowi, Mo Di[1]. Historia zanotowała, że cesarze chińscy wykorzystywali latawce do celów wojennych. Sporządzone z listewek bambusowych i papieru ryżowego w kształcie przeraźliwych smoków, malowane na jaskrawe kolory, a następnie puszczane w stronę nieprzyjaciela siały postrach wśród wrogich wojsk. Cesarz Wu (465 – 549) z dynastii Liang zastosował latawce do łączności sygnalizacyjnej. Święto latawców obchodzone jest dotychczas w Chinach 9 dnia 9 miesiąca roku.

Z Chin latawiec zawędrował, za pośrednictwem kupców i marynarzy, do Korei, Japonii, na Archipelag Malajski, przez Birmę i Indie do krajów arabskich i Afryki Północnej, aż w końcu w XIV wieku trafił do Europy, a pod koniec XIX stulecia dotarł także do Ameryki i Australii. W Polsce latawce niewątpliwie musiały być znane od czasu najazdu Tatarów, kiedy to w bitwie pod Legnicą w 1241 r. stosowane były latawce o smoczych kształtach; pewne informacje przekazane zostały przez rysowników i malarzy – były to latawce w formie dziecięcych zabawek, a te namalowane dane pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!