Muzeum Historyczno - Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza w lipcu do pałacu Wielopolskich i rezerwatu Krzemionki na kilka wydarzeń, które z pewnością okażą się ciekawą formą spędzenia przynajmniej części wakacji lub urlopu.

Autorką zajęć, które odbywać się będą w pałacu Wielopolskich jest Agnieszka Barańska Działu Naukowo - Edukacyjnego Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pierwsze z nich zaplanowano na 6 lipca br. w godzinach 11 - 12.30, a ich tematem będzie "Białe złoto: historia porcelany - z Chin przez Miśnię do Ćmielowa". Po zwiedzeniu wystawy fajansu i porcelany ćmielowskiej z XIX i XX wieku odbędą się warsztaty dekorowania porcelanowych filiżanek i spodków. Cena zajęć: 8 złotych.

Zajęcia w dniu 10 lipca o godzinie 14 będą bezpłatne. "Zwiedzanie z głową" to aktywne zwiedzanie aktualnych wystaw w muzeum z zagadkami, rebusami, krzyżówkami i kolorowankami dotyczącymi muzealnej ekspozycji. W trzy dni później o godzinie 11 rozpoczną się kolejne zajęcia zatytułowane "Muzealna skrzynia skarbów" i związane będą z ekspozycją "Szwarc, mydło i powidło". - Większość skarbów zgromadzonych w muzeum to cenne zabytki, ale w zakamarkach schodów i korytarzy, w cieniu gablot i za plecami obrazów kryją się nie mniej cenne: pamięć, historia, wspomnienia, skojarzenia, wrażenia i całkiem nowe pomysły - mówi Magdalena Głąb z Działu Promocji, Współpracy i Projektów ostrowieckiego muzeum. Zajęcia zakończy wykonanie rysunku "Mój skarb". Koszt uczestnictwa: 5 złotych.

Ostatnie zajęcia edukacyjne dla dzieci przygotowane przez Muzeum Historyczno - Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędą się 20 lipca w godzinach 11 - 12.30 (koszt: 8 złotych) pod hasłem "Koń, jaki jest, każdy widzi". Koń trojański, pegaz i inne wyobrażenia konia w sztuce, wierzeniach i mitach są głównym tematem tych zajęć. Będą one połączone z warsztatami malowania drewnianego konika na biegunach.

Z kolei rezerwat archeologiczny "Krzemionki" zaprasza 16 i 17 lipca 2016 roku na V Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia. W ich ramach odbędą się liczne warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej. Krzemionki odwiedzą czynni archeolodzy, entuzjaści i pasjonaci archeologii z całej Polski. Pod ich okiem, na specjalnie zaaranżowanych stanowiskach, na terenie osady neolitycznej, będzie można zapoznać się z różnymi przejawami aktywności człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. Pokazy będą dotyczyły m.in. sposobów zdobywania pożywienia, obróbki surowców organicznych, tkactwa neolitycznego, garncarstwa oraz metalurgii. - Nowym elementem programu, który pojawi się w tym roku będzie laboratorium archeologiczne - informuje Kamil Stelmasik z Działu Promocji, Współpracy i Projektów Muzeum Historyczno - Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. - W specjalnie zaaranżowanej na tą okazję sali, swoją wiedzą z zakresu traseologii, antropologii, geofizyki czy malakologii podzielą się naukowcy, wspomagający pracę archeologów. Wydarzeniu będzie towarzyszył rajd pieszy "Szlakiem neolitu" na trasie Ostrowiec – Ćmielów – Gawroniec – Piaski Brzóstowskie – Czarna Glina – Krzemionki. Organizatorem jest PTTK im. St. Jeżewskiego. Zapisy oraz szczegółowe informacje pod nr. tel. 41 265-25-24.

W niedzielę, 17 lipca, wydarzenie zakończy sesja popularno – naukowa i dwa wystąpienia: prof. Jacka Lecha "Krzemionki na mapie prahistorycznych kopalń w Europie" oraz dr. Jerzego Tomasza Bąbla "Niedostępne a niezwykle cenne zabytki archeologiczne Bliskiego Wschodu". Udział w wydarzeniu oraz zwiedzanie Krzemionek w tych dniach są bezpłatne.

Muzeum Historyczno - Archeologiczne wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej przygotowało także wystawę fotograficzną "Czerwiec 76. Zaczęło się w Walterze" o wydarzeniach radomskich, którą ostrowczanie i goście miasta będą mogli oglądać na Rynku od 17 lipca (wernisaż o godz. 16) do końca sierpnia bieżącego roku.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!