mat mat

mat. organizatora (© mat. organizatora)

Najważniejszym wydarzeniem piątkowego wieczoru w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur było przedstawienie baletowe pt. "Don Kichot, czyli Fantazja szaleńca” w wykonaniu Sanktpetersburskiego Teatru Baletu Borisa Ejfmana.

Choreograf Boris Ejfman, obwołany jednym z największych twórców współczesnego baletu, zaczynał karierę właśnie w Łodzi (polska premiera „Gajane” A. Chaczaturiana, 1975). Dwa lata później założył zespół, z którym do dziś realizuje wizję teatru tańca, łącząc elementy tańca klasycznego ze współczesnym.

Wybór dzieła Ludwiga A. Minkusa pt. „Don Kichot, czyli Fantazja szaleńca” w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur sprawił, że Ejfman zaciekawił wielu miłośników baletu. Udało mi się ustalić, że na przedstawienie ciężko było dostać bilety. Inscenizacja i choreografia została stworzona przez wspomnianego Borisa Ejfmana. Za scenografię był odpowiedzialny Wiaczesław Okuniew.

Widzowie zobaczyli w piątek, na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi, Don Kichota w roli pacjenta współczesnego szpitala psychiatrycznego, który wyobraża sobie, że jest szlachetnym rycerzem, który to stara się obdarzać ludzi dobrem, troską i miłością. Choreograf chciał, by jego przedstawienie było metaforą szaleństwa. Artyści znakomicie operowali językiem tańca pokazując rzadko spotykaną precyzję ruchu.

Balet wystawiony w Teatrze Wielkim był bardzo udanym widowiskiem. Zarówno tancerzom, jak i scenografom należą się słowa uznania. Osobiście z chęcią obejrzałbym to przedstawienie raz jeszcze. To były niezapomniane dwie godziny.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!