76-letni Wayne Shorter wraz ze swoim zespołem Wayne Shorter Quartet na początku listopada zagra w Polsce. 5 listopada w Poznaniu, a następnego dnia w Filharmonii Wrocławskiej.

Oba koncerty niewątpliwie będą ważnymi wydarzeniami artystycznymi. Wayne Shorter uważany jest bowiem za jednego z najwybitniejszych jazzmanów w całej historii jazzu, zarówno jako wykonawca jak i kompozytor. "To najważniejszy kompozytor jazzowy" - pisał on nim The York Times. Mówi się o nim: geniusz, mistrz, żyjąca legenda. I całkiem zasłużenie. Bowiem "przez ostatnie 50 lat ten wybitny artysta wyznacza kierunek rozwoju muzyki jazzowej i obok Milesa Davisa jest najważniejszym kreatorem jazzu XX wieku" - czytamy na stronie internetowej wrocławskiego Punktu Informacji Kulturalnej.

Artysta wystąpi z własnym zespołem, w skład którego wchodzą same gwiazdy - muzycy wybitni, niewątpliwe osobowości. Oprócz samego Wayne Shortera usłyszymy pianistę Danilo Pereza (43 l.), uważanego za jednego z najważniejszych pianistów współczesnego jazzu, który współpracował m.in. z Wyntonem Marsalisem. Także basistę Johna Patitucciego (50 l.) mającego za sobą występy z takimi sławami jak Herbie Hancock, B.B. King czy Natalie Cole oraz perkusistę Briana Blade (39 l.) uchodzącego za jednego z najbardziej utalentowanych jazzowych perkusistów średniego pokolenia, który ma na swoim koncie współpracę m.in. z Bobem Dylanem, Joshuą Redmanem, Emmylou Harris czy Joni Mitchell.

Ci czterej muzycy grają wspólnie od 10 lat. Uważani są za najważniejszą grupę jazzową świata. Nagrali 3 płyty m.in. "Alegrię" za którą otrzymali nagrodę Grammy. Podczas koncertów muzycy podążają za liderem, tworzą instynktownie, na żywo, nie mając przedtem ustalonego programu. Wzajemnie wyczucie i zrozumienie w ich przypadku podczas każdego koncertu pozwala tworzyć niezapomniane muzyczne kreacje.

Poznański koncert w ramach trwającego od kwietnia cyklu koncertów Poznań Jazz Fair odbędzie się o godz. 20.00 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (ul. Wieniawskiego 1). Z kolei spotkanie wrocławskie również rozpocznie się o godz. 20.00, ale w ramach imprezy Jazztopad 2009. Adres Filharmonii Wrocławskiej to ul. Piłsudskiego 19.


Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!