Lekkoatletyka: Piąte miejsce Polek w Pucharze Świata IAAF

Monika Sieniawska
Nie udało się reprezentantkom Polski stanąć na podium w turnieju z cyklu Pucharu Świata IAAF. Nasze zawodniczki zajęły dopiero piątą lokatę. Najlepiej spisała się Kamila Skolimowska, wygrywając konkurencję rzutu młotem.

Puchar Świata trafił do rąk reprezentantek Rosji (137 pkt.), które pokonały drużyny Europy (128) i Ameryki (117). Wśród mężczyzn triumfowała drużyna starego kontynentu (140 pkt.) przed USA (136) i Afryką (116).

Rywalizacja na Stadionie Olimpijskim w Atenach, dzięki udziałowi wielu światowych gwiazd, stała na bardzo wysokim poziomie. Mimo słonecznej pogody, w niedzielne popołudnie zawodników dopingowało jednak znacznie mniej widzów niż dzień wcześniej.
W rzucie młotem fantastycznie zaprezentowała się Kamila Skolimowska. Po raz drugi w ciągu dwóch tygodni poprawiła rekord Polski, tym razem o 56 cm. Rzuciła na odległość 75,29 m i tym samym pokonała rekordzistkę świata Tatianę Łysenko z Rosji.

W rozegranym po raz pierwszy w historii Pucharu Świata biegu na 3000 m z przeszkodami pań, triumfowała najlepsza w tym roku zawodniczka, aktualna mistrzyni Europy Alesya Turava z Białorusi. Na trzecim miejscu przybiegła Wioletta Janowska.
Po raz pierwszy, po długiej przerwie spowodowanej kontuzją, na dużej międzynarodowej imprezie pojawiła się Anna Ksok. Pokonując wysokość 1,87 m, uplasowała się na dobrym szóstym miejscu. W konkurencji skoku wzwyż, wynikiem 1,97 m, zwyciężyła mistrzyni olimpijska Rosjanka Yelena Slesarenko.

Bieg na 3000 m z przeszkodami wygrał reprezentujący Azję Saaeed Shaheen Saif, czasem 8.19,09 ustanawiając nowy rekord Pucharu Świata. Do dzisiaj najlepszym rezultatem, uzyskanym podczas tych rozgrywek, legitymował się polski lekkoatleta Bogusław Mamiński. Dopiero jako czwarty na metę przybiegł aktualny mistrz Europy na tym dystansie Fin Jukka Keskisalo.
W rywalizacji na dystansie 3000 m nowy rekord życiowy (7.32,19), będący również najlepszym czasem Pucharu Świata, uzyskał startujący w reprezentacji Oceanii Craig Mottram.

Pochodzący z Australii zawodnik niespodziewanie pokonał utytułowanego Etiopczyka Kenenise Bekele.
Rekordzistka globu z czerwca tego roku Etiopka Mesereth Defar wspaniale zaprezentowała się w biegu na dystansie 5000 m. Dobiegła do mety z ogromną przewagą nad rywalkami, a czasem 14.39,11 uzyskała kolejny najlepszy wynik w historii rozgrywek o Puchar Świata.