Letnie Grand Prix w skokach narciarskich. Triumf Stocha w Klingenthal!

Kamil Stoch, fot. Tadeusz Mieczyński
Kamil Stoch wygrał zawody finałowego konkursu LGP w skokach narciarskich, rozgrywane w niemieckim Klingenthal. Drugie miejsce zajął Gregor Schlierenzauer. Na najniższym stopniu podium stanął natomiast Czech, Roman Koudelka. Polak zwycięstwem zapewnił sobie także drugie miejsce w całym cyklu zawodów.

Następca Adama Małysza, Kamil Stoch, znokautował rywali w obu skokach. Nasz zawodnik w pierwszej serii uzyskał aż 140,5m. Na drugim miejscu znajdował się Gregor Schlierenzauer, który skoczył 132m, a trzeci był Roman Koudelka ze skokiem na odległość 129m. W finale zawodnik z Zakopanego ponownie lądował najdalej, tym razem 135,5m i nie dał szans rywalom. Popularny "Schlieri" skacząc 130,5 m, stracił do Polaka aż 25,2 pkt. Koudelka uzyskał 131 metrów i dzięki temu zachował miejsce na podium.

Pozostali biało-czerwoni również spisali się bardzo dobrze. Tuż za czołową trójką sklasyfikowany został Piotr Żyła, który w obu skokach zajmował czwarte miejsce. Maciej Kot po skokach na 125,5m i 122m, zajął dobre 13. miejsce. W finale wystąpił również Aleksander Zniszczoł, który po skoku na odległość 126,5m w pierwszej serii zajmował dwudziestą trzecią lokatę. 122 metry osiągnięte w drugiej serii, pozwoliły młodemu zawodnikowi wskoczyć na siedemnastą pozycję.

Świetna postawa Stocha pozwoliła mu zająć drugie miejsce w całym cyklu LGP. W sezonie letnim wysoką dyspozycję prezentował też Piotra Żyła, który zajął w klasyfikacji generalnej piąte miejsce. Nie można zapomnieć także o Macieju Kocie, który prezentował się bardzo dobrze i ukończył LGP na wysokim, dziewiątym miejscu.

Triumfatorem letnich rozgrywek został zdobywca zimowego Puchary Świata z sezonu 2010/2011, Austriak Thomas Morgenstern. "Morgi" wygrał pięć konkursów: w Wiśle, w Szczyrku, w Zakopanem, w Hinterzarten i w Courchevel. Z kolei Kamil Stoch był najlepszy w Klingenthal i w Einsiedeln.