Prelekcja w bardzo kameralnym składzie Prelekcja w bardzo kameralnym składzie

Prelekcja w bardzo kameralnym składzie... (© Paweł Salawa)

W 23 tysięcznej gminie Libiąż w małopolsce, jest tylko siedmioro miłośników ambitnego kina...

Nawet darmowe bilety nie zachęciły mieszkańców gminy Libiąż w województwie małopolskim do odwiedzenia kina. Libiąskie Centrum Kultury dwoiło się i troiło by zachęcić mieszkańców do udziału w projekcie kinowym prezentującym 4 wybitne działa światowej kinematografii. Masa plakatów, ulotki, informacje na stronach internetowych, gazetach, a nawet na prywatnych kontach pracowników na portalach społecznościowych. Bez skutku...
Libiąskie Centrum Kultury realizację ambitnego cyklu filmowego "Ale! Stare Kino - Wielcy artyści – nie tylko kina” rozpoczęło zatem w bardzo kameralnej atmosferze. Pierwszym z czterech wielkich dzieł filmowych był obraz włoskiego reżysera Giuseppe Tornatore pt. “Cinema Paradiso". Zanim garstka widzów zasiadła w fotelach libiąskiego kina, mogła obejrzeć kronikę filmową z lat 80-tych, wystawę starego sprzętu kinowego i dawnych plakatów filmowych.
Przed seansem słowo wstępne na temat całego cyklu wygłosił polonista i miłośnik kina Antoni Buchała.
- Kameralne grono wielbicieli dobrego filmu, atmosfera sprzyjająca skupieniu, słowo informacji i refleksji pomagających w odbiorze, kulturalne towarzystwo. A nade wszystko – sprawdzony, wybitny repertuar. Repertuar, po którym właśnie wiadomo, czego się spodziewać. Wyłącznie bardzo dobre i wybitne dzieła sztuki filmowej sprzed lat kilku, kilkunastu i kilkudziesięciu. A że film z prawdziwej taśmy, odtwarzany z terkoczącego projektora? Toż w tym tkwi cały urok kina! - zachęcał prelegent.
- Wspaniały film ukazujący współczesny świat z jego wadami i zaletami sprowadzony do sali kinowej małego włoskiego miasteczka. Mnóstwo symboliki, wspaniałe kreacje aktorskie i zasłużony oskar. Szkoda tylko, że społecznośc gminy Libiąż nie potrafiła w żaden sposób docenić trudu i pomysłu organizatorów - skomentowała Anna Jurecka, która specjalnie na seans, zwolniła się z pracy!
W ramach cyklu LCK pokaże jeszcze filmy "Amadeusz" Milosa Formana - 11 października, "O północy w Paryżu" Woody'ego Allena - 15 listopada oraz "Dyktator" Charleego Chaplina - 13 grudnia. Wszystkie filmy w godzinach 12:00 i 18:00. Bilety w cenie 10 zł indywidualny i 8 zł grupowy (minimum 10 osób). Miejmy nadzieję, że już w o wiele większym gronie...

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!