Mieszkańcy gminy Libiąż co roku udowadniają, że 11 listopada można świętować jak należy Mieszkańcy gminy Libiąż co roku udowadniają, że 11 listopada można świętować jak należy

Mieszkańcy gminy Libiąż co roku udowadniają, że 11 listopada można świętować jak należy

Patriotycznie, radośnie, a przede wszystkim kulturalnie. Mieszkańcy gminy Libiąż tradycyjnie dali przykład wzorowego świętowania kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu. Najważniejszą częścią tej uroczystości było przekazanie parafii relikwii patrona strażaków św. Floriana. Na tym niezwykłym wydarzeniu nie zabrakło przedstawicieli wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Libiąż, władz samorządowych Libiąża na czele z Burmistrzem Jackiem Latko, jego zastępcą Jarosławem Łabęckim i Przewodniczącą Rady Miejskiej Bogumiłą Latko, Posła na Sejm RP Tadeusza Arkita, wicestarosty powiatu chrzanowskiego Marii Siudy, przedstawicieli gminnych jednostek oświatowych, stowarzyszeń, organizacji społecznych i zakładów pracy, Orkiestry Dętej Zakładu Górniczego „Janina” i chóru „Bell Canto”. Kolejnym punktem obchodów był przemarsz na Cmentarz Parafialny z udziałem jeźdźców na koniach z IV Szwadronu im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich. Pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza uczczono pamięć wszystkich poległych w obronie wolności Narodu Polskiego.
Wieczorem po raz piętnasty w historii mieszkańcy gminy Libiąż i zaproszeni goście bawili się na Biesiadzie Patriotycznej. Symboliczne kotyliony w barwach narodowych wpinali uczestnikom imprezy wolontariusze z libiąskiego Zespołu Szkół. Tegoroczna impreza przebiegała pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”, a motywem przewodnim była rywalizacja miedzy libiąskimi parafiami. Rozpoczęło się od bitwy na papierowe kulki, był też quiz wiedzy biblijnej i konkurs na wykonanie jak najdłuższego makaronu, a także prezentacje twórczości parafialnych. Proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego Michał Kliś z księdzem Januszem Grodeckim z Parafii pw. Św. Barbary rywalizowali w konkurencji smażenia kotletów. Oczywiście księża musieli wcześniej rozbić mięso, obtoczyć je w panierce i wrzucić na patelnie, nie szczędząc sobie przy okazji sympatycznych uszczypliwości, wywołując tym samym salwy śmiechu licznie zgromadzonej publiczności. O samopoczucie uczestników Biesiady, którzy w liczbie ponad 1200 osób zjawili się w hali sportowej Zespołu Szkół, dbał chór Canticum Canticorum pod batutą dyrygenta Piotra Ciuły. Dla ducha było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, piosenek, przyśpiewek kościelnych i wspólna zabawa. Dla ciała był rosół z makaronem, który sprawnie serwowali wolontariusze z Gimnazjum nr 1 i gimnazjaliści z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Libiążu. Obaj burmistrzowie wylądowali na klęczniku, gdzie byli z przymrużeniem oka odbyła się ich spowiedź. – Będziesz jeszcze utrudniał mieszkańcom przejście przez ulice 1 Maja w Libiążu? – usłyszał wiceburmistrz. – Już nigdy – przyrzekł J. Łabęcki. Podobnych żartów było co niemiara. XV Biesiada Patriotyczna, zorganizowana przez Libiąskie Centrum Kultury i chór Canticum Canticorum przy wsparciu Samorządu Województwa Małopolskiego, Starostwa Powiatowego w Chrzanowie i Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze”, po raz kolejny pokazała, że patriotyzm można świętować kulturalnie i z radością.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!