Naukowcy z Londynu twierdzą, że liczba ludzi z nadwagą znacznie przekracza tych z niedowagą. Zdaniem badaczy mamy do czynienia z epidemią otyłości.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu Imperial College London, które opublikowano w czasopiśmie medycznym „The Lancet”, wynika, że w okresie od 1975 do 2014 r. otyłość u dorosłych mężczyzn na świecie wzrosła trzykrotnie, a u kobiet - ponad dwukrotnie. Podczas gdy w 1975 r. ogólna liczba ludzi otyłych wynosiła 105 mln., dwa lata temu było ich już aż 641 mln, z czego 375 mln to kobiety. Naukowcy przez 39 lat zbadali 20 mln kobiet i mężczyzn w 186 krajach.

Najwięcej ludzi otyłych żyje obecnie w USA (41,7 mln mężczyzn i 46,1 mln kobiet) i Chinach (odpowiednio 43,2 mln i 46,4 mln). Jedna piąta dorosłych ze znaczną nadwagą (118 mln.) to mieszkańcy sześciu bogatych anglojęzycznych krajów: Australii, Kanady, Irlandii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Liczba ludzi otyłych jest znacznie większa od tych z niedowagą - stwierdzili również naukowcy z Imperial College London. W tym okresie liczba ludzi zbyt chudych także jednak wzrosła - z 330 mln do 462 mln. Stwierdzono, że najwięcej dorosłych niedożywionych osób żyje w Indiach i Bangladeszu. - Nasze badania pokazały, że przez blisko 40 lat przeszliśmy od świata, w którym z ponad dwukrotną przewagą dominowała niedowaga, do świata, w którym jest więcej ludzi otyłych niż niedożywionych - powiedział prof. Majid Ezzat, który stał na czele badań.

- To pocieszające, że liczba ludzi z niedowagą spadła przez te lata, ale otyłość na świecie osiągnęła już poziom krytyczny - stwiedził Ezzat i dodał, że mamy już do czynienia z "epidemią znacznej otyłości". Naukowiec zwrócił się też do polityków, aby podjęli potrzebne działania. - Mamy nadzieję, że te odkrycia przyczynią się do tego, że odpowiedzialność przejdzie z jednostek na rządy państw oraz że powstanie i zostanie wprowadzona w życie polityka, która będzie wymierzona w otyłość - powiedział prof. Majid Ezzat.

Aleksandra Gersz (aip)

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!