Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Liczby Charona” Marka Krajewskiego, czyli sentyment do Lwowa.

Karol Kłos
Karol Kłos
"Liczby Charona" Marka Krajewskiego.
"Liczby Charona" Marka Krajewskiego. Karol Kłos
Najnowsza książka Marka Krajewskiego, tłumaczonego już na osiemnaście języków, dzieje się we „Lwowi”, jak by powiedzieli niektórzy z bohaterów „Liczb Charona”. Książka wydana przez Wydawnictwo Znak miała swoją premierę 17 maja 2011 r.

Akcja książki zogniskowana jest wokół śledztwa kryminalnego prowadzonego przez komisarza Edwarda Popielskiego w sprawie morderstw seryjnych dokonywanych na kobietach w bardzo tajemniczych okolicznościach. Sprawą Popielski zajmuje się na zlecenie swojej byłej uczennicy, obecnie pięknej kobiety, wobec uroku której nie pozostaje obojętny. Bohater powieści zostaje wplątany w niebezpieczną grę, a jego życie, tudzież zdrowie, bywa narażane na liczne niebezpieczeństwa.

Podczas czytania „Liczb Charona” polski czytelnik zwraca uwagę na zróżnicowane brzmienie mowy bohaterów książki, bowiem specyficznie lwowskie akcenty, zdrobnienia, błędy językowe, a nawet i nazwy przywodzą na myśl stare filmy z okresu przedwojennego. Czytelnik zostaje więc niejako usadowiony w fotelu „starego kina”. Te dawne, kresowe klimaty, przywodzące na myśl również inne dzieła polskiej literatury, nastrajają do kryminału Krajewskiego przychylnie, dając mu niejako na starcie kredyt życzliwości.

Czytaj też:

Gdańsk. Wieczorek autorski Marka Krajewskiego

Spotkanie z Markiem Krajewskim w Gdańsku. Fotorelacja

Bohater książki jest typem niezwykle różnorodnym. Jako wdowiec opiekujący się małą córeczką i mający na utrzymaniu również kuzynkę, która dziecku zastępuje matkę, staje w naszych oczach jako wzór cnót. Jednakowoż zaraz potem widzimy go w karczmie podczas nadużywania wódki, a także folgującego swoim chuciom z kobietami lekkich obyczajów. Namiętności w książce Marka Krajewskiego jest co niemiara.

Autor kryminału jest z wykształcenia filologiem klasycznym, byłym wykładowcą uniwersyteckim, a to również wywiera znaczące piętno na treści „Liczb Charona”. Komisarz ma kilkakrotną okazję do wygłoszenia referatu na tematy lingwistyczne, bądź matematyczne. Matematyka otrzymuje niezwykle ważne miejsce w treści książki, a to za sprawą magicznych kwadratów, które posłużą komisarzowi Popielskiemu do rozwiązania tajemnicy morderstw.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto