Liga Mistrzów: pierwsze mecze fazy grupowej

Justyna Borowiecka
logo LM
logo LM logo
W środę zakończyły się pierwsze spotkania Ligi Mistrzów w fazie grupowej. Jakim wynikiem zakończyły się mecze w czterech grupach? Przeczytaj.

W grupie A - na własnym stadionie Manchester City podejmował włoski SSC Napoli. W pierwszej połowie to gospodarze byli więcej przy piłce i bardziej atakowali. Widać było, że są bardziej umotywowani niż gracze SSC Napoli. Pierwsza bramka padła dopiero w drugiej połowie, w 69. minucie po strzale Cavaniego z włoskiej drużyny. Gospodarze w 74. minucie odpowiedzieli wyrównującą bramką, z rzuty wolnego, do siatki trafił Aleksandr Kolarov. W drugiej połowie to jednak Napoli byli tą drużyną lepszą. Kibice liczyli, że mimo wszystko Manchester City wygra i będzie cieszył się z pierwszych trzech punktów. Tak się jednak nie stało.

ManCity - SSC Napoli (1:1)
Manchester zawiódł, a Bayern Monachium zwyciężył nad Villarreal CF 2:0. Pierwszą bramkę już w 7. minucie zdobył Toni Kroos. Druga padła 76. minucie po strzale Diego Lopeza. Bayern wygrał i tym samym objął prowadzenie w grupie A. Ciekawostką jest fakt, że Bayern wygrał siódme spotkanie z rzędu, bez straty bramki i pierwsze zwycięstwo w Hiszpanii od 10 lat. Dla Villarreal była to pierwsza porażka u siebie w LM.

Tabela w grupie "A"
1 miejsce -Bayern Monachium - 3 pkt.
2. miejsce Manchester City -m1 pkt
3. miejsce SSC Napoli - 1 pkt
4. miejsce Villarreal CF - 0 pkt

W grupie B - Lille OSC z Obraniakiem w pierwszym składzie, rozegrało mecz z CSKA Moskwa. Wynik spotkania 2:2, do przerwy 1:0. Pierwsza bramka padła w ostatniej minucie pierwszej połowy, do bramki strzelał zawodnik z numerem 8, czyli Sow z Lille. Kolejną bramkę dla Lille zdobył w 57. minucie Pedretti. Sześć zmian dokonał trener rosyjskiej drużyny, aby zmienić wynik spotkania i udało mu się. Bo piłkarze CSKA cudem zdobyli bramki wyrównujące w 72. i 90. minucie spotkania zdobył Doumbia. I tym samym obie drużyny mogą dopisać sobie pierwsze punkty. Lille OSC - CSKA Moskwa 2:2

Drugi mecz w tej grupie: Trabzonspor grał z Interem Mediolan. Wynik tego spotkania dla wielu był oczywisty: to Włosi powinni wygrać. Tak się jednak nie stało. Pierwsza połowa przespana przez oby dwa zespoły. Od pierwszej minuty na boisku można było zobaczyć Arkadiusza Głowackiego. Paweł Brożek na ławce rezerwowych niestety nie wszedł na murawę. Gola w 76. minucie zdobył Ondrej Celustka. Dośrodkowywał w pole karne Altintopa, piłka uderzyła w poprzeczkę, powędrowała pod nogi Celusta, sprytnie uciekł obrońcy i mocnym strzałem uderzył w róg bramki. Bramkarz Interu - Julio Cesar, był przy tej akcji bez szans. W meczu posypało się aż 6 żółtych kartek dla zawodników Trabzonsporu - R. Kacar (30'), Alanzinho (55'), Halil Altıntop (66'), M. Czech (67') i dwie dla piłkarzy Interu - Y. Nagatomo (22'), M. Zárate (42'). Trabzonsport - Inter Mediolan - 1:0

Tabela w grupie "B"
1. miejsce Trabzonspor - 3 pkt
2. CSKA Moskwa - 1 pkt
3. Lille OSC - 1 pkt
4. Inter Mediolan - 0 pkt

W grupie C - FC Basel wygrał 2:1 nad FC Oţelul Galaţi. Przez pierwsze 15. minut oba zespoły nie wiele pokazywały na boisku, ale widać było, że z każdą minutą FC Basel czuje się coraz pewniej. Pierwszą bramkę dla FC Basel zdobył 39. minucie Fabian Frei. Przeciwnicy odpowiedzieli dopiero w drugiej połowie (59.min.) gola zdobył
M. Pena, którego chwile później zmienił G. Paraschiv. W 84. min. z rzuty karnego strzelił zdobywca pierwszej bramki dla FC Basel - Fabian Frei. Również w tym meczu zobaczyliśmy aż 5 żółtych bramek i dwie czerwone. Tak więc zarówno goście jak i gospodarze kończyli mecz w dziesiątkę.
FC Basel - FC Oţelul Galaţi 2:1

Drugi mecz Benfica Lizbona zremisowała z Manchesterem United. 1:1. Dla wielu ten mecz był zaskoczeniem. Miało być zwycięstwo Man United. a tu tylko skromny remis. W tym meczu zobaczyliśmy pięć żółtych kartek (P. Aimar (40'),M. Pereira (62'), N. Gaitán (70') z Lizbony i dwie żółte kartki dla W. Rooney (27'), M. Carrick (65') z Manchesteru. Pierwszą bramkę zdobył Oscar Rene Cardozo (w 24. minucie), zawodnik grający na co dzień w barwach Lizbony. Benfica przez dłuższy czas prowadziła i lepiej radziła sobie na boisku. Gola wyrównującego zdobył w 42. minucie Ryan Joseph Giggs. Gdyby nie ten gol, piłkarze z Manchesteru przegrywaliby, a tak mogą dopisać sobie 1 punkt. Zajmują na razie trzecie miejsce w tabeli.

4. FC Oţelul Galaţi - 0 pkt.

W grupie D - na stadionie Maksimir w Zagrzebie, Dinamo Zagrzeb podejmował Real Madryt. Tu bez zaskoczenia: Real Madryt wygrał, chociaż mecz mógł się zakończyć inaczej i z pewnością każdy kibic "Królewskich" liczył na wyższy wynik. Co prawda, Dynamo zajmuje w tabeli ostatnie miejsce z zerowym wynikiem, tak jak przewidywali eksperci po losowaniu drużyn w tegorocznej LM, ale ten mecz pokazał, że Dynamo nieprzypadkowo znalazło się w tych rozgrywkach. I że może wałczyć z każdym zespołem, nawet tak klasowym, jakim jest Real Madryt. Nie przestraszyli się "Królewskich" i walczyli do końca. I może by się im udało, gdyby nie ta jedna bramka, zdobyta przez Angela Di Maria (53'), na którego zawsze zespół z Madrytu może liczyć. Sędzia Moen pokazał 5 żółtych kartoników (dla Dynamo -J. Leko (39'),N. Pokrivač (65')). W Realu Pepe (90') i Marcelo zobaczył dwie żółte (70' i 73') a druga żółta kartka zamieniła się na czerwoną i zawodnik Madrytu musiał opuścić boisko. Niestety, Dynamo nie zdołało pokonać bramkarza "Królewskich".
Real Madryt - Dinamo Zagrzeb - 1:0

Drugi mecz w grupie "D" zakończył się bezbramkowym wynikiem Ajaxu Amsterdam z Olympique Lyon na Arenie w Amsterdamie. Mecz nie był jakoś specjalnie wyróżniający się. Liczy się to, że oba zespoły zdobyły po jednym punkcie. W obu zespołach brakowało skuteczności, okazji było kilka, ale żadna nie została wykorzystana. Momentami to Ajax był tym zespołem lepszym. Słaby mecz Kallstroma i Gonalonsa. Olympique grali ustawieniem 4-5-1 i tak naprawdę to linia defensywy grała solidnie, natomiast zawodnicy ofensywni też grali nieźle. Zaskoczeniem jest dla mnie piłkarz Bakary Koné, grający przez kilka sezonów w Ligue 2, który świetnie poradził sobie w pierwszym meczu Ligi Mistrzów. U tego młodego piłkarza widać serce do walki. Trzy żółte kartki w tym spotkaniu zobaczyli zawodnicy Olympique K. Kallstrom (55'),D. Lovren (66') ,B. Gomis (75')
Ajax Amsterdam - Olympique Lyon - 0:0