Pracy saperów chyba nikt nie zazdrości. Każda interwencja może okazac się ostatnią w żołnierskiej karierze.

Niewybuchem zajęli się saperzy Patrolu Rozminowania nr 6 pod dowództwem st. chor. Marka Ozimka z I Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego. Chorąży Ozimek potwierdził przypuszczenia, iż jest to pocisk artyleryjski kalibru 152 mm. Zawartość materiałów wybuchowych w takim znalezisku osiąga masę około 6 kg. W tym przypadku mieliśmy do czynienia z pociskiem prawdopodobnie odłamkowym bądź odłamkowo-burzącym.

- Takie znaleziska są cały czas bardzo niebezpieczne. Mechanizmy zapalnikowe jak również same ładunki wybuchowe, pomimo zewnętrznej korozji pocisku czy bomby, są najczęściej zachowane w doskonałym stanie - tłumaczy chor. Ozimek.

Potwierdzają ten fakt również pozostali żołnierze wymienionego patrolu. - Przestrzeganie właściwych procedur oraz bezzwłoczne poinformowanie policji jest sprawą bardzo ważną. Warto również dodać, iż wojsko jako takie, nie może przyjąć zgłoszenia o niewybuchu. Taki fakt należy zgłosić pod numerem 112 lub bezpośrednio na policję. Można też powiadomić organy administracji państwowej jak urząd gminy lub miasta, które dalej poinformują wcześniej wspomnianą policję. Pod żadnym pozorem nie należy próbować podnosić znaleziska, kopać ani przesuwać kijem, nie wspominając już o "majstrowaniu" przy niewybuchu - mówi Marek Ozimek.

Procedury nakazują również sprawdzić bezpośredni teren znaleziska wykrywaczem metali. W tym przypadku niczego nie znaleziono, ale nie jest to reguła. W pogotowiu czekała oczywiście saperka.

Zobacz zdjęcia usuwania niewybuchu

Jak określił jeden z żołnierzy patrolu jedne z najniebezpieczniejszych znalezisk, to granaty. Nigdy nie wiadomo w jakim stanie znajduje się sprężynka odpowiadająca za rozpoczęcie procesu detonacji.

Na moje stwierdzenie, że nie zazdroszczę im takiej pracy, padła jakże prosta odpowiedź - "Ktoś przecież musi to robić."

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!