Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzcy studenci wystartują w wyścigu aut solarnych World Solar Challenge. Zorganizowali też warsztaty robotyczne

Redakcja
Robot układający kostkę Rubika.
Robot układający kostkę Rubika. Krzysztof Krzak
Każdy, kto odwiedził 28 lutego 2015 roku galerię handlową w łódzkiej Manufakturze mógł wziąć udział w warsztatach robotycznych i pokazach zorganizowanych przez studentów miejscowych uczelni tworzących Łódź Solar Team.

Dwudziestoosobowy zespół tworzą studenci Politechniki Łódzkiej pracujący w studenckich kołach naukowych: Miłośników Motoryzacji oraz Młodych Mikroelektroników, którzy mają na swoim koncie m.in. stworzenie legendarnego Żuka V8. Posiadają również doświadczenie w konkursach międzynarodowych, w tym dwukrotny udział w wyścigu Shell Eco Marathon organizowanym w Holandii. Współpracują oni aktywnie ze Studenckim Kołem Naukowym Marketingu MarkeTEAM działającym na Uniwersytecie Łódzkim. Jako pierwsi w naszej części Europy zakwalifikowali się do konkursu World Solar Challenge, najbardziej prestiżowego wyścigu aut solarnych.

World Solar Challenge to wyścig, który odbywa się co dwa lata od 1987 roku w Australii. Trasa biegnie z miejscowości Darwin do Adelaide przez prawie 3000 kilometrów. Wszystkie pojazdy, które biorą udział w wyścigu są podzielone na 3 klasy: Challenger Class, Cruiser Class (w tej wystartują studenci z Łodzi) i Adventure Class. Mogą być napędzane jedynie energią pozyskaną z promieni słonecznych i odzyskiwanej energii kinetycznej. Zawodnicy przemierzają pustynię codziennie w godzinach 8 -17. W tym czasie mogą przebyć tyle kilometrów ile im się uda. Łódzcy studenci chcą również pobić rekord w swojej klasie, który wynosi 33 godziny i 3 minuty, a został ustanowiony przez drużynę z Holandii. Wyścig odbędzie się w październiku 2015 roku, a weźmie w nim udział 40 drużyn z 23 krajów.

Przygotowując się do udziału w World Solar Challenge studenci z Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej od marca ubiegłego roku pracują w uczelnianym garażu nad swoim bolidem. Musi to być lekka i trwała konstrukcja. Bolid ma ważyć około 300 kilogramów i osiągać maksymalną prędkość 100 kilometrów na godzinę. Na jego wyposażeniu będą dwa silniki elektryczne i sześć paneli słonecznych. Aby wyjazd polskich studentów na tę prestiżową światowej rangi imprezę mógł dojść do skutku zorganizowali oni społeczną zbiórkę środków finansowych, które zostaną przeznaczone na transport całego zespołu i pojazdu do Australii, a także by kupić brakujące elementy konstrukcji samochodu. Szczegółowe informacje na temat tej zbiórki znaleźć można na portalu www.polakpotrafi.pl.

Popularyzacji dzieła łódzkich studentów towarzyszą też wszelkiego rodzaju akcje, takie jak warsztaty robotyczne zorganizowane w łódzkiej Manufakturze w ostatnią sobotę lutego. Młodych naukowców wsparła grupa Roboty i Spółka, która od kilku lat na terenie kilku miast w Polsce (Warszawa, Katowice, Gdańsk) prowadzi warsztaty i kursy z robotyki i eksperymentów, eventy dla dzieci, takie jak zabawy urodzinowe, ferie letnie i zimowe, pikniki dla dzieci i dorosłych. I to przywiezione przez tę grupę cudeńka techniki (np. robot układający kostkę Rubika) przyciągały uwagę zwłaszcza dzieci, ale i towarzyszących im dorosłych. Podczas rozmowy z kompetentnymi pasjonatami wiedzy technicznej można było łyknąć sporą dawkę najnowszych informacji z najnowszych dziedzin techniki. Należy też mieć nadzieję, że tak interesujące pokazy pomogą wybitnie uzdolnionym studentom z łódzkich uczelni zdobyć odpowiednią ilość środków i zrealizować swój cel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto