Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzkie. Powódź znow zagraża ludziom. Woda na ulicach Głowna

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne | Ulica Wygoda w Kutnie całkowicie pod wodą.
Zdjęcie ilustracyjne | Ulica Wygoda w Kutnie całkowicie pod wodą.
Pomimo wcześniejszej stabilizacji sytuacji powodziowej w regionie łódzkim, na nowo jest ona bardzo poważna. Od wczoraj podtopiona jest cześć Głowna - miasta w powiecie zgierskim.

Po wieczornych i porannych opadach deszczu na terenie Głowna poziom wody w Brzuśni i Mrogi wzrósł kilkakrotnie. Obydwie rzeki wystąpiły z brzegów i rozlały się w dolinie, w pasie 50-100 metrów od właściwych przebiegów.

Woda z wezbranej Mrogi wdarła się już na ulicę Kilińskiego. Strażacy wraz z mieszkańcami cały czas układają worki z piaskiem, jednak jak dowiedziały się Wiadomosci24.pl, w niektórych budynkach woda sięga już parteru. Zagrożone są także ulice Bielawska, Złota i Zgierska, które znajdują się w pobliżu rzeki Brzuśni. W zagrożonym rejonie przez całą dobę pracuje ponad 28 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Ewakuowało się na razie zaledwie 20 osób. Reszta zdecydowała pozostać w swoich domach.

W zlewni Bzury przewiduje się wzrost stanu wody wywołany intensywnymi opadami deszczu. W Łowiczu poziom wody będzie wzrastał w strefie powyżej stanu alarmowego, a w Kwiatkówku prognozowane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego. W zlewni Pilicy poziom wody wahać się będzie w strefie wody wysokiej, w Sulejowie powyżej stanu alarmowego. Na Luciąży w Kłudzicach przewiduje się przekroczenie stanu ostrzegawczego.

Nie ma informacji o zalanych studniach głębinowych, cmentarzach komunalnych, wysypiskach śmieci czy miejscach, w których znajdować się mogą artykuły spożywcze. Jak informuje Jacek Raczyński, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, stwierdzono tylko zalanie 474 studni przydomowych, jednak sytuacja epidemiologiczna jest stale monitorowana.

Najnowsze dane dotyczące zniszczeń infrastrukturalnych mówią o uszkodzeniu 422 kilometrów dróg oraz 613 kilometrów kładek i przepustów drogowych. Łączne straty na terenie województwa łódzkiego na szczęście zmalały do kwoty 92 mln złotych. Ponieważ są to wstępne szacunki, cały czas trwa aktualizacja tych danych.

Wojewódzki Magazyn Przeciwpowodziowy wydał: 149,9 tys. worków, 1,6 tys. metrów kwadratowych folii izolacyjnej, 1,1 tys. metrów kwadratowych geowłókniny, 19 pomp, 1 agregat prądotwórczy, 1 przenośną zaporę przeciwpowodziową z gumowanej tkaniny oraz 1 system przenośnych zapór przeciwpowodziowych.

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi pod numerem 987 uruchomił całodobową infolinię dla powodzian, gdzie dyżurny operacyjny przyjmuje zgłoszenia nt. sytuacji powodziowej.

Gminy objęte alarmem przeciwpowodziowym:
Poddębice, Góra Św. Małgorzaty, Piątek, Grabów, Świnice Warckie, Sędziejowice, Widawa, Łask, Nowa Brzeźnica, Działoszyn, Szadek, Burzenin, Galewice, Wieruszów, gm. Aleksandrów oraz Sulejów

Gminy objęte pogotowiem przeciwpowodziowym:
Wartkowice, Uniejów oraz Dobroń

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto