Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie V Ogólnopolskie spotkanie „eS”

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
6-7 października odbyło się V Ogólnopolskie Spotkanie Ekonomii Społecznej „eS”. To była bardzo ważna wymiana doświadczeń przy udziale lektorów z polski i zagranicy. Głównym lektorem w temacie był Henryk Wujec.

Dla miasta Lublina i województwa lubelskiego
V Ogólnopolskie Spotkanie Ekonomii Społecznej „eS” było ważnym wydarzeniem. Uroczystego otwarcia V Ogólnopolskiego Spotkania Ekonomi Społecznej w Lublinie dokonali: Krzysztof Żuk prezydent miasta Lublina, wicewojewoda Henryka Strojnowska, Krzysztof Hetman marszałek województwa lubelskiego.

Władze miasta i województwa podpisały porozumienie inicjujące „Lubelski Pakt Ekonomii Społecznej”, mając na uwadze, że region jest na tzw. „polskiej ścianie wschodniej”. Pakt przyczyni się do zwiększenia wsparcia inicjatyw działaczy tego regionu, zajmujących organizacją oraz pomocą dla osób wykluczonych społecznie i bezrobotnym.

W lubelskim spotkaniu uczestniczyło wielu działaczy społecznych jak: czołowy działacz z tej tematyki Henryk Wujec doradca prezydenta RP. Kamil Wyszkowski z UNDP, Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w ministerstwie pracy i polityki społecznej. Joanna Brzozowska z Krakowa reprezentowała Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy.

Podczas konferencji po raz pierwszy w Polsce zostały zaprezentowane innowacyjne zagraniczne propozycje w zakresie prowadzenia podmiotów ekonomii społecznej. Keith Richardson, dyrektor Economic Partnerships i koordynator European Social Franchising Network przedstawili możliwości modeli franczyzy społecznej na świecie jako innowacyjne rozwiązania walki z wykluczeniem.

Amilcar Mortira z uniwersytetu w Lizbonie opowiedział o najlepszych w skali Europy modelach walki z wykluczeniem oraz przykładach aktywnej polityki społecznej. Profesor Irena Herbst, prezes fundacji Centrum PPP przedstawiła propozycje innowacji społecznych poprzez szansę otrzymania mikropożyczki.
Ruch „Ekonomii Społecznej” to bardzo ważny nurt zauważony przez polskie władze, który jest wspierany za pośrednictwem ministerstwa pracy i polityki społecznej RP. Podstawą jest stymulacja, wspieranie inicjatyw społecznych w organizacji osób niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie, między innymi poprzez uruchamianie spółdzielni i innych podmiotów gospodarczych ekonomii społecznej.

Dla regionu lubelskiego, w którym występuje duże bezrobocie, inicjowanie i tworzenie przedsiębiorstw społecznych doprowadzi do zmniejszenia problemu. Wiele osób, które zostały wykluczone z życia społecznego, powróci do normalnego życia, otrzymując pracę i płacę.

Czytaj więcej -->

Obecnie został opracowany przy udziale specjalistów, prawników i samych zainteresowanych problemem, projekt „Ustawy o przedsiębiorstwach społecznych”. Ten akt prawny ma regulować zasady tworzenia przedsiębiorstw społecznych.

Województwo małopolskie już 6 lat temu, między innymi dzięki prof. Jerzemu Hausnerowi z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Małopolskiemu Regionalnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej i innych sygnatariuszy, powołało „Małopolski Pakt Ekonomii Społecznej”.

Pakt w Małopolsce działa prężnie. Obok sygnatariuszy założycieli jest coraz więcej instytucji i osób fizycznych zgłaszających chęć wstąpienia do paktu.
W Małopolsce sprawami „Ekonomii Społecznej” z ramienia władz
wojewódzkich zajmuje się Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Właśnie dzięki pomocy małopolskiemu ROPS owi, tak sygnatariusze, jak też przedstawiciele innych instytucji, związanych tematycznie, mogli uczestniczyć w lubelskiej V Konferencji „eS”.

Delegacja pod kierownictwem Rafała Barańskiego p.o. zastępcy dyrektora ROPS, Magdaleny Zawodny koordynator ds. małopolskiego paktu z ROPS reprezentowała Małopolskę. W delegacji uczestniczyli między innymi: wójt gminy Wieprz, przedstawicielki z grodzkiego urzędu pracy w Krakowie, PKPS Kraków, StoSA i inni reprezentujący różne stowarzyszenia oraz instytucje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto