Trzy lubuskie winnice zaprosiły w świąteczny majowy weekend gości z całej Polski. Gospodarze oprowadzali po winnicach, opowiadali o uprawie winorośli i produkcji wina. To nowa propozycja turystyczna w Lubuskiem, początek dni otwartych winnic. A jest ich tu co najmniej kilkanaście.

Lubuska tradycja winiarska sięga XIII w. i opiera się na dziesiątkach małych winnic i wytwórni, które funkcjonowały w domowych warunkach. Nie był to wielki biznes, raczej folklor i sposób na życie. Winnice tworzyły klimat regionu. Również dzisiaj lubuscy winiarze chcą, by uprawa winorośli była atutem i marką województwa. Winnice przecież na całym świecie przyciągają turystów. Polskie winnice tym bardziej powinny, bo tu prowadzi się przede wszystkim ekologiczną uprawę winorośli oraz ekologiczną produkcję wina.

Gospodarze trzech lubuskich winnic zapoczątkowali w świąteczny majowy weekend oprowadzanie po swoich winnicach gości z całej Polski i opowiadanie o uprawie winorośli i produkcji wina. Mowa o winnicach w Łazie i Proczkach koło Zaboru (niedaleko Zielonej Góry) oraz Starej Wsi koło Nowej Soli.

Do tej ostatniej i ja zajrzałam. Przemili gospodarze, małżeństwo Kinga Kowalewska-Koziarska i Robert Koziarski, opowiadali o cieniach i blaskach polskiego winiarstwa, a także o swoich nietuzinkowych pomysłach na propagowanie lubuskich winnic, ale o tym innym razem.

Majowe zwiedzanie - nowa propozycja turystyczna w Lubuskiem - dało początek dniom otwartych winnic. Bo zamysł jest taki, że będzie to impreza cykliczna. Winnice, których jest tu kilkanaście, tworzą Lubuski Szlak Miodu i Wina

Turysta dostaje paszport winiarskiego odkrywcy. W paszporcie jest miejsce na pieczątki winnic wpisanych do wspomnianego Lubuskiego Szlaku Miodu i Wina. Dla osób, które odwiedzą wszystkie plantacje wpisane do szlaku, winiarze rozlosują specjalne nagrody podczas zielonogórskiego Winobrania 2009. Co nimi będzie, to jeszcze tajemnica.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!