Wynik wyborów z 9 października jest zdecydowanym sukcesem Ruchu Palikota. Lider partii może poszczycić się wieloletnim doświadczeniem w polityce, był posłem na Sejm V i VI kadencji. Jednak ludzie startujący z Komitetu Wyborczego Ruchu Palikota nie są zawodowymi politykami, w większości to działacze społeczni. Kim są ludzie Janusza Palikota, którzy weszli do Sejmu?

Jedyny mandat w Krakowie dostała Anna Grodzka, liderka listy. Urodziła się jako mężczyzna i mając dorosłego syna, zdecydowała się na operację zmiany płci. Jest zatem pierwszą osobą transseksualną w polskim Sejmie. Jest znaną działaczką społeczną, działającą na rzecz praw osób LGBT.

Robert Biedroń, który formalnie nie należy do partii, to pierwszy zdeklarowany homoseksualista w polskim parlamencie. Pomimo że mieszka w Warszawie, dostał w okręgu gdyńskim blisko 17 tys. głosów. Szerszej publiczności znany jest z wydania "Tęczowego elementarza" oraz z zatrzymania podczas Marszu Niepodległości rok temu. W środowisku LGBT jest znany dzięki licznym kampaniom społecznym, jest współzałożycielem Kampanii Przeciw Homofobii.

Czytaj także: Perełki w Sejmie i Senacie: sportowcy, transseksualistka, agent i celebryta

Roman Kotliński to były duchowny Kościoła rzymskokatolickiego oraz redaktor naczelny lewicowego i antyklerykalnego tygodnika "Fakty i Mity". Zdobył mandat w Łodzi, gdzie przed laty przygotowywał się do stanu kapłańskiego. W 1996 przestał być kapłanem i ożenił się. Wcześniej należał m.in. do Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Z okręgu radomskiego dostał się też Armand Ryfiński, prezes zarządu Stowarzyszenia Ruch Poparcia Palikota.

Czytaj więcej -->

Piotr Bauć to aktywny nauczyciel akademicki wykładający na Instytucie Pedagogiki na Uniwersytecie Gdańskim. Jest szczególnie popularny wśród młodych ludzi, o których prawa chce walczyć.

W Poznaniu mandat otrzymał Maciej Banaszak. Z zawodu technik budownictwa.

W Szczecinie, w mieście, w którym zwolennicy Ruchu Palikota zasłynęli powieszeniem m.in. Gwiazdy Dawida na sesji rady miasta, mandat otrzymał Andrzej Piątak. Skomentował on pamiętne zajście: "Konstytucja zapewnia równość wszystkich wyznań. Nawet to, ze krzyż wisi na sali nad godłem miasta, też coś znaczy" (za: www.gs24.pl). Piątak prowadzi własną działalność gospodarczą, jest przedsiębiorcą rolnym, wcześniej zajmował się budowaniem sieci telewizji kablowej.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!