Łukasz Dyczko, zwycięzca 18 Łukasz Dyczko, zwycięzca 18

Łukasz Dyczko, zwycięzca 18. Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. (© Thomas Henses (EBU); youngmusicianstv)

18-letni saksofonista Łukasz Dyczko wygrał XVIII Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków, który odbył się 3 września 2016 roku w niemieckiej Kolonii.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków odbywa się co dwa lata od 1982 roku, a jego organizatorem jest Europejska Unia Nadawców (EBU). Pierwszy konkurs odbył się w brytyjskim Manchesterze. Przeznaczony jest dla muzyków poniżej 18 roku życia, grających muzykę klasyczną.

W tegorocznej edycji konkursu, która odbywała się w Kolonii wzięli udział reprezentanci 10 krajów, m.in. Czech, Austrii, Węgier, Słowenii, Norwegii, Niemiec i Szwecji. Występy młodych muzyków oceniało pięcioosobowe jury, któremu przewodniczył światowej sławy skrzypek Julian Rachlin.

Saksofonista Łukasz Dyczko z Gorlic (uczeń Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Bernarda Steuera) z towarzyszeniem lokalnej orkiestry wykonał "Rapsodię na saksofon altowy" Andre Waigneina i został laureatem I nagrody w wysokości 10 tysięcy euro i zaproszenia do wspólnego koncertu z orkiestrą symfoniczną stacji telewizyjnej WDR. Drugie miejsce zajął Robert Bily z Republiki Czeskiej, a trzecie Dominik Wagner z Austrii. Polaka okrzyknięto "nową gwiazdą muzyki poważnej". Łukasz Dyczko jest trzecim polskim zwycięzcą tego konkursu; w 1992 roku triumfował skrzypek Bartłomiej Nizioł, a w 2000 - pianista Stanisław Drzewiecki.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!