Usnął. Obudziły go krzyki dochodzące sprzed wejścia do bloku. Wybiegł z mieszkania na wysokim parterze. Zobaczył sąsiada z góry, radnego, na którego niedawno głosował rozmawiającego z dwoma mężczyznami. Powiedział o ciszy nocnej…

Artur G., Zbigniew K. oraz Jacek S. zostali oskarżeni o to, że w dniu 31 lipca 2013 w Łukowie województwa lubelskiego, działając wspólnie, wzięli udział w pobiciu Władysława M. w ten sposób, że zadając mu uderzenia rekami i kopiąc po całym ciele narazili wymienionego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 par.1 k.k. lub 157 par.1 k.k., to jest o czyn z art. 158par. 1 k.k.- fragment aktu oskarżenia.

Sąd Rejonowy w Łukowie/ sędzia Mariusz Brojek/ wyrokiem z dnia 1 lipca 2014 r. oskarżonych uniewinnił od popełnienia zarzucanego im czynu.

Prokurator wniósł apelację, zaskarżając wyrok w całości na niekorzyść oskarżonych.

Sąd Okręgowy w Lublinie zważył, że „Apelacja prokuratorska jako zasadna zasługuje na uwzględnienie”.

„W środowisku sędziowskim widać poczucie bezkarności, przekonanie, że możemy wszystko, i nawet gdy wydamy wyrok zły, niesprawiedliwy, nikt nam nic nie zrobi”- z wywiadu jakiego udzielił poseł i były sędzia Janusz Wojciechowski J. i M. Karnowskim.

Sąd Okręgowy przyznał rację prokuratorowi, który podnosił, że Sąd Rejonowy dopuścił się obrazy art. 4, 7 kpk mających wpływ na treść wyroku, co w konsekwencji doprowadziło do błędów w ustaleniach faktycznych. Ilość i jakość poczynionych przez Sąd pierwszej instancji uchybień skutkować musiała uchyleniem zaskarżonego wyroku i przekazaniem sprawy do ponownego rozpoznania.

„Jakie są najczęstsze przyczyny takich skandalicznych wyroków? Bałagan i niechlujstwo? Lenistwo? Niedouczenie? Lokalne sitwy?” - z wywiadu jakiego udzielił poseł i były sędzia Janusz Wojciechowski J. i M. Karnowskim.

"Burmistrz Łukowa, Dariusz Szustek, a jednocześnie szef PiS-u, którego radnym jest Artur G., uważa, że radny jest niewinny, że trzej mężczyźni zostali zaatakowani przez byłego policjanta, który nie umiał się zachować w miejscu publicznym”- „Niegrzeczni chłopcy” „Tygodnik Siedlecki” nr 33 z 18 sierpnia 2013r.


Sąd Okręgowy: ”Poważne zastrzeżenia budzi również ocena zeznań pokrzywdzonego…”.

„Każda władza demoralizuje, a władza absolutna demoralizuje absolutnie. I władza sędziowska ma w sobie coś z takiej władzy. Czasem to władza nad życiem i śmiercią, zawsze nad ludzkimi losami. Jeden ze znajomych sędziów powiedział mi, że największym zagrożeniem jest w tym zawodzie syndrom Boga. Ma rację”- z wywiadu jakiego udzielił poseł i były sędzia Janusz Wojciechowski J. i M. Karnowskim.

Sąd Okręgowy: „Sąd Rejonowy nie poczynił również ustaleń w zakresie obrażeń ciała, jakich doznał pokrzywdzony w wyniku zdarzenia, w miejsce tych ustaleń przytaczając treść znajdujących się w aktach sprawy dokumentów medycznych i to z błędami…”.

„Niezawisłość sędziowską trzeba szanować, ale muszą być jakieś reguły, jakaś kontrola, jakaś obserwacja i możliwość interwencji” - z wywiadu jakiego udzielił poseł i były sędzia Janusz Wojciechowski J. i M. Karnowskim.

Sąd Okręgowy: „ … biegły nie dysponował dokumentem z dnia 3 sierpnia 2013 roku, podczas, gdy biegły dokument ten omówił, nie uwzględnił natomiast zaświadczenia lekarskiego z dnia 1 sierpnia 2013 r.".

„Skala krzywd, z jakimi się stykam, jest ogromna. Nawet jeśli wziąć pod uwagę, że trafiają do mnie tylko ci, którzy czują się pokrzywdzeni. Jako wieloletni sędzia często nie mogę pojąć, jak możliwe są pewne wyroki i niektóre decyzje” - z wywiadu jakiego udzielił poseł i były sędzia Janusz Wojciechowski J. i M. Karnowskim.

Sąd Okręgowy: „To Władysław M./ w Uzasadnieniu pełne nazwisko pokrzywdzonego- dop. JK/ podał, że oskarżony G./ w Uzasadnieniu pełne nazwisko/ przyniósł mu wzór pisma, w którym miał napisać do prokuratury o umorzeniu postępowania. Okoliczność tę potwierdził składając do akt owe pismo(k.119), napisane ręcznie, a którego charakter pisma do złudzenia przypomina charakter jakim zostało nakreślone przez Artura G./ w tekście pełne nazwisko- dop. JK./ pismo o wyłączenie prokuratora …”.

„Polacy oczekują od polityków, by uzdrowili wymiar sprawiedliwości. I mogę obiecać, że jeżeli Prawo i Sprawiedliwość przejmie rządy, to oczekiwanie spełni” - z wywiadu jakiego udzielił poseł i były sędzia Janusz Wojciechowski J. i M. Karnowskim.

Sąd Okręgowy: „Niedopuszczalna w opisanych okolicznościach była ocena omówionych opinii jako wiarygodne i kompletne, nie do zaakceptowania również było uznanie ich wszystkich za podstawę ustaleń faktycznych, pomimo wykazanych sprzeczności”.

„Państwo nie gwarantuje dziś sprawiedliwości, wymiar sprawiedliwości daleki jest od uczciwości” - z wywiadu jakiego udzielił poseł i były sędzia Janusz Wojciechowski J. i M. Karnowskim.

Osoby: oskarżony Artur G. radny PiS, przewodniczący Komisji w Radzie Miasta Łuków. Sędzia Mariusz Brojek, awansowany na prokuratora rejonowego w Łukowie przez ówczesnego ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Burmistrz Łukowa Dariusz Szustek, lider struktur lokalnych PiS, członek Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie…

-„ Ludzie dlatego mnie wybrali, bo głośno powiedziałem i nazwałem sprawy po imieniu: niestety Polska nie jest dziś krajem, o którym można by powiedzieć, że jest państwem sprawiedliwym, sprawiedliwym dla swoich obywateli, że jest państwem, w którym obywatele traktowani są równo'" - mówił prezydent RP Andrzej Duda w 35. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie.


Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!