Grupa Lynyrd Skynyrd wystąpi na warszawskim Torwarze. Autorzy hitów "Sweet Home Alabama" i "Free Bird" zagrają po raz pierwszy w Polsce 3 maja 2015 r.

Czołowy zespół tzw. southern rocka, a więc gatunku łączącego rock'n'rolla, bluesa i country, niezwykle popularnego na południu Stanów Zjednoczonych. Autorzy hitu "Sweet Home Alabama" i monumentalnego "Free Bird", jednego z najsłynniejszych utworów rockowych na świecie. Grupa w maju zagra po raz pierwszy w Polsce.

Zespół powstał w 1964 roku jako My Backyard. Założycielami byli przyjaciele Ronnie Van Zant, Allen Collins oraz Gary Rossington. Kilka miesięcy później, gdy do składu dołączyli jeszcze Leon Wilkeson oraz Billy Powell, zespół przyjął nazwę Lynyrd Skynyrd. Już debiutancka płyta, zatytułowana "(Pronounced 'Lĕh-'nérd 'Skin-'nérd)", przyniosła dziewięciominutową kompozycję "Free Bird", która na stałe weszła do historii rocka, stała się prawdopodobnie najczęściej zamawianym utworem na koncertach (niezależnie od tego, kto akurat występuje na scenie) i sławą ustępuje chyba tylko "Stairway to Heaven" Led Zeppelin.

Największym komercyjnym hitem tej formacji stał się jednak utwór "Sweet Home Alabama", który ukazał się na drugiej płycie - "Second Helping" i szybko stał się nieoficjalnym hymnem południowych stanów USA. W 2008 r. swoisty hołd tej kompozycji złożył Kid Rock, nagrywając mocno inspirowany nią utwór "All Summer Long", w którym znalazły się nawet słowa "Sipping whiskey out the bottle, not thinking 'bout tomorrow / Singing 'Sweet Home Alabama' all summer long".

Niestety, historia zespołu ma też ciemne strony. 20 października 1977 roku, zaledwie trzy dni po wydaniu piątego studyjnego albumu "Street Survivors", podczas lotu na jeden z koncertów, doszło do katastrofy. Samolot rozbił się o ziemię, a na miejscu zginęli Ronnie Van Zant, Steve Gaines oraz jego siostra. Pozostali członkowie doznali poważnych obrażeń. Lynyrd Skynyrd w nowym składzie koncertuje - i nagrywa niezłe płyty - jednak do dziś, a obowiązki wokalne przejął młodszy brat pierwszego wokalisty zespołu - Johnny Van Zant.

Czytaj także: Benjamin Clementine i Zagi to ostatni artyści Orange Warsaw Festival, którzy wystąpią 14 czerwca


Zespół wystąpi w Warszawie 3 maja 2015 roku na Torwarze. Bilety można kupić w cenie 320 zł (Golden Circle), 240 zł (płyta) oraz 320 zł, 260 zł, 220 zł, 190 zł (miejsca siedzące w zależności od miejscówki).

Źródło: AIP

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!