Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majówka z „Luboniami” J. I. Kraszewskiego w Poznaniu

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Plakat spotkania
Plakat spotkania plakat
W ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski Pracownia-Muzeum J. I. Kraszewskiego w Poznaniu zaprasza 31 maja 2014 r. na spotkanie religijno-literackie, które przypomni powieść z czasów Mieszka I - "Lubonie" J. I. Kraszewskiego.

Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski jest sposobnością, by podejmować problematykę, związaną z tym historycznym faktem, a przez to inicjować refleksję pogłębiającą świadomość tożsamości narodowej. Możliwość taką stwarza sięgnięcie do literatury i źródeł historycznych. Zainicjować ją pragną Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, zapraszając 31 maja 2014 r. (sobota) na religijno-literackie spotkanie Majówka z „Luboniami” J. I. Kraszewskiego, koncentrujące się na powieści „wielkiego nauczyciela historii” – „Lubonie”. Spotkanie odbędzie się 31 maja w godz. 10.30 - 16.00 przy Parafii Chrystusa Króla na Górczynie, ul. Ostatnia 14.

Program duszpasterski obchodów 1050. rocznicy został rozłożony na cztery lata (2013-2017), natomiast ogólnopolskie uroczystości rozpoczną się w 2015 r. Centralnym miejscem oficjalnych ceremonii będzie Poznań, miejsce, gdzie się chrzest rozpoczął. W tym mieście zainaugurowano już działania rocznicowe, zakładając 23 kwietnia 2012 r. komitet organizacyjny ds. obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Obchody rocznicowe Chrztu Polski w Poznaniu skoncentrują się w 2016 roku. Zaplanowano uroczystości liturgiczne, zapraszając do udziału w nich papieża Farnciszka. W programie rocznicowym jest wystawa Expo Christianitatis, prezentująca początki chrześcijaństwa w Polsce, odsłonięcie pomnika upamiętniającego Chrzest Polski. Ponadto zostaną przygotowane specjalne programy szkolne i pomoce multimedialne przypominające młodym pokoleniom o wydarzeniach sprzed tysiąca lat. W Poznaniu zostanie wytyczony szlak jubileuszowy, na którym obok katedry, bibliotek i muzeów, znajdzie się ekspozycja archeologiczna kaplicy księżnej Dobrawy na Ostrowie Tumskim. Oprócz poznańskich obchodów realizowany też jest ogólnopolski program duszpasterski, który ma umocnić świadomość chrzcielną katolików w Polsce.

Pracownia-Muzeum J. I. Kraszewskiego w Poznaniu oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej wpisują się w obchody poznańskie, organizując w najbliższą sobotę – 31 maja 2014 r. spotkanie związane z 1050-rocznicą Chrztu Polski. Celem programu Majówka z „Luboniami” J. I. Kraszewskiego jest przypomnienie historycznych zdarzeń przez pryzmat dokumentalno-literackiego ujęcia wybitnego powieściopisarza. „Lubonie” - powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego opowiada o początkach chrześcijaństwa w Polsce. Literackim miejscem akcji są Poznań i Krasna Góra (Górczyn).

Program spotkania:

10.30 – rozpoczęcie MAJÓWKI z LUBONIAMI

10.45 – wprowadzenie, prelekcja Krzysztofa Kluppa: "„LUBONIE” - w cyklu powieści historycznych Józefa Ignacego Kraszewskiego"', otwarcie okolicznościowej wystawy poświęconej autorowi i jego powieści „Lubonie”
- czytanie powieści „Lubonie”

12.00 – Anioł Pański - przywołanie przykładów z naszej literatury świadczących o doniosłości tej modlitwy.
- cd czytania powieści „Lubonie”
- uroczyste umajenie Krzyża

13.15 - redaktorzy Anna Niedziela, Tomasz Wolny i Grażyna Wrońska-Walczak podzielą się wrażeniami z pobytu na uroczystości kanonizacji Jana Pawła II w Rzymie

14.00 – Chwalcie Łąki Umajone - prof. Stanisław Kozłowski, Łąkowa Litania do NMP śpiewy Maryjne, Litania – ukazanie kultu Maryjnego w polskiej tradycji i patriotyzmie
- cd czytania powieści „Lubonie”

15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego

15.30 - „1944 - 'o roku ów!'” słowo o tym szczególnym roku siedemdziesiątej rocznicy- Bitwy pod Monte Casino, „Akcji Burza”, Operacji „Ostra Brama” i Powstania Warszawskiego - wygłosi Tadeusz Jeziorowski, po czym Jubilaci (Jacek Hałasik, Tadeusz Jeziorowski, Ryszard Liminowicz, ks. Tadeusz Magas, Stanisław Mikołajczak i ....), urodzeni w 1944 r., zapraszają na kawę i „słodkie”.

Jak wynika z programu przewodnim motywem spotkania będzie czytanie powieści „Lubonie”, przedstawiającej czasy Mieszka I. Należy ona do fundamentalnego cyklu powieści historycznych, prezentujących dzieje Polski od czasów najdawniejszych do czasów współczesnych pisarzowi. Powstała ona w 1876 r. jako druga w ramach tego literackiego przedsięwzięcia (pierwszą była „Stara baśń”).

Tytułowy ród Luboniów zamieszkiwał w okolicy Poznania w Krasnej Górze, która według pisarza później mogła zmienić nazwę na Górczyn. Podczas walk z Niemcami jedyny syn Luboniów Włast zaginął; jednak po 12 latach nieoczekiwanie powrócił. Włast wzbudził zainteresowanie kniazia Mieszka, któremu opowiadał o potędze cesarstwa i nowej wierze. Mieszko chcąc umocnić swą pozycję postanawia poprzez ślub z księżniczką Dobrawą zawrzeć sojusz z Czechami. Wyprawia się nad Wełtawę, a wśród świty jest i Włast. Rodzina zaczęła podejrzewać syna o przyjęcie chrześcijaństwa, a Włast – ojciec Matia, który na obczyźnie został wyświęcony, nie chcąc wyprzeć się nowej wiary został uwięziony. Dzięki pomocy współwyznawcy zostaje uwolniony. Ojciec popada w chorobę, a widząc nieugiętość syna, na łożu śmierci przyjmuje chrzest.

Pierwsi chrześcijanie są prześladowani przez wyznawców starej wiary. Przewracane są krzyże, palne są świątynie, a nawet zawiązany zostaje spisek przeciwko Mieszkowi. W powieści to zabiegi księżnej Dobrawy doprowadziły w rok po ślubie do przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Z posłowia Jerzego Jarowieckiego do wydania „Luboni" dowiadujemy się, że Kraszewski pokazał władcę „jako dobrego polityka i dyplomatę, posiadającego umiejętność ukrywania długo własnych celów, odważnego wojownika, mądrego władcę...”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto