Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Makabreski" - nowy spektakl muzyczny w Teatrze Syrena

Weronika Trzeciak
Weronika Trzeciak
30 października w Teatrze Syrena odbędzie się premiera musicalu "Makabreski. Muzyczny seans czarnego humoru" w reżyserii Jerzego Bielunasa.

Termin został wybrany nieprzypadkowo, gdyż będzie to wieczór makabresek, czyli piosenek na podstawie tekstów Heinricha Hoffmanna, Stanisława Jachowicza, Detleva von Liliencrona oraz anonimowych XIX-wiecznych autorów. Na scenie wystąpią m.in. Jan Peszek, Kinga Preis, Jolanta Fraszyńska, Hanna Śleszyńska i Wojciech Malajkat. Muzykę stworzył Mateusz Pospieszalski.

Przesycony czarnym humorem spektakl muzyczny nawiązuje do tradycji teatru makabreski i groteski. Podstawą scenariusza jest kilkanaście "pedagogicznych" wierszyków napisanych w XIX w. przez niemieckiego lekarza Henryka Hoffmana. Jego teksty stały się tak popularne, że wychowywały się na nich całe pokolenia dzieci (polskie tłumaczenie wierszyków autorstwa Szymanowskiego ukazało się w 1858 roku).

Obok tekstów Hoffmana w scenariuszu wykorzystano też utwory innych autorów piszących w duchu dydaktyczno-umoralniającym, przede wszystkim Stanisława Jachowicza i Władysława Bełzy. Zbiór wierszyków Hoffmana otwierały słowa: "Czytajcie dzieci, uczcie się / Jak to niegrzecznym bywa źle" – to motto wyjaśnia istotę sprawy: wierszyki są zastraszające, ponure i pełne straszliwych wizji kar, jakie spotkają nieposłusznych. Wykorzystywane dawniej jako pedagogiczny argument, dziś, te pisane z myślą o małych dzieciach prawdziwe makabreski są dla nas punktem wyjścia do teatralnej zabawy w stylu Witkacowskiego nadkabaretu.

Każdy ze śpiewanych wierszyków zmienia się w pełną horroru teatralną scenkę, w nasyconą wisielczym humorem przewrotną historyjkę skonstruowaną z "okrutnych" obrazów. Zabawa opiera się tu na kontrastach między grozą obrazowanych zdarzeń, ich moralistycznym przesłaniem i komediowym wydźwiękiem. Klimat przedstawienia współtworzy kolorystyka scenografii i kostiumów, gra elementów plastycznych i muzycznych. Współczesne kompozycje muzyczne zderzone z archaicznym językiem tekstów są źródłem wielu zabawnych rozwiązań. Podobnie jak nowoczesna choreografia zderzona z "archaizującymi" kostiumami i rekwizytami.

"Makabreski" są jednak przede wszystkim spektaklem aktorskim. Wymagają od wykonawców poczucia humoru i wszechstronnej umiejętności interpretacji piosenki, wyczucia stylu, biegłości w odczytywaniu podtekstów i niuansowych znaczeń ukrytych w pozornie prostym literackim materiale.

Trailer można zobaczyć tutaj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto