Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malarstwo Zbigniewa Cebuli w BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim

Redakcja
Obraz Zbigniewa Cebuli 'Wieloryb w Katedrze', wersja 2.
Obraz Zbigniewa Cebuli 'Wieloryb w Katedrze', wersja 2. Mirosław Sikorski
Od piątku, 13 stycznia 2017 roku, w galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim można oglądać ekspozycję obrazów Zbigniewa Cebuli, jednego z ciekawszych polskich malarzy współczesnych.

Pochodzący z Krakowa artysta, Zbigniew Cebula, jest absolwentem tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1988 - 1993 studiował tam w pracowni profesora Jana Szancenbacha. Jeszcze jako student prezentował swoje prace w klubie studenckim "Rotunda", potem przyszły wystawy w wielu innych miejscach rodzinnego miasta, a także w Kielcach, Gorlicach, Busku - Zdroju, Krośnie, Kownie, Grafing (Niemcy). Od 19 lat Zbigniew Cebula jest pedagogiem w macierzystej uczelni na Wydziale Grafiki w pracowni malarstwa profesorów: Zbysława Maciejewskiego i Stanisława Tabisza. Od 2006 roku samodzielnie prowadzi Pracownię Malarstwa dla I roku na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP.

Cebula uprawia malarstwo sztalugowe, a jego obrazy tworzą cykle tematyczne. Profesor Stanisław Tabisz, który towarzyszył artyście podczas wernisażu w Ostrowcu Świętokrzyskim, tak pisze o tych jego dziełach: "Jego prace charakteryzują się radykalnie przetrawionymi i złamanymi gamami kolorystycznymi oraz niekiedy drastycznie zestawionymi płaszczyznami, nie ulegającymi jednak dekompozycji czy rozbiciu. Są one, w cierpliwym procesie tworzenia, poddane rygorowi bezwzględnej konstrukcji, a cała ich siła i ekspresja – uzyskana poprzez gęste, chropawe i nawarstwiane faktury – podporządkowana jest ogólnej koncepcji i kompozycyjnej topografii płaszczyzny płótna". Wyraźne są w nich wpływy ulubionych malarzy Zbigniew Cebuli: Nicolasa de Staëla (malarza abstrakcjonisty pochodzenia rosyjskiego, który jako pięcioletnie dziecko przyjechał z rodzicami do Polski, by następnie wyjechać do Brukseli i Paryża) oraz Witolda Damazego Damasiewicza. Bogate są też inspiracje tematyczne tych prac: biblia, podróże, mitologia.

Za swoje prace Zbigniew Cebula otrzymał nagrodę główną, "Złotą Ramę", na Salonie Malarstwa i Rzeźby Związków Polskich Artystów Plastyków w 2009 roku i Medal Salonu 100 - lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego w 2011 roku. "Malarstwo" Zbigniewa Cebuli z ostatnich 12 lat można oglądać w ostrowieckim BWA do 16 lutego br. Jest to ostatnia wystawa w tej placówce przed generalną przebudową budynku przy ulicy Siennieńskiej (róg Polnej) w Ostrowiecki Browar Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto